شانسی برای زعفران کاران 

عرضه زعفران در بورس کالا موهبتی برای کشاورزان است/ تشکل ها پای کار آمدند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: عرضه زعفران در بورس موهبتی برای کشاورزان است و قطعا باعث ارتقای سطح بازرگانی و متقابلا ارتقای سطح تولید خواهد شد.

مجتبی مزروعی مزیت عرضه زعفران در بورس را کاهش دامنه نوسانات قیمت عنوان کرد و گفت: بورس باعث می شود محدوده قیمت زعفران در بازار مشخص شده و شاهد قیمت های گوناگون با تفاوت های بسیار در بازار نباشیم. 

وی استانداردسازی کالا توسط بورس را از دیگر مزیت ها عنوان کرد و افزود: کالاهایی که در بورس عرضه می شوند به دلیل انجام آزمایش های اولیه و ثبت مشخصات آنها توسط کارشناسان، شناسنامه دار بوده و از کیفیت های لازم برخوردار هستند. این در حالی است که در فروش زعفران به روش ستنی ممکن است کالا به دلیل ذخیره غیر اصولی دچار مشکلات بهداشتی شود. زیرا کشاورزان برای نگهداری محصول زعفران در زمینه محیط فیزیکی مناسب و امنیتی مشکل دارند؛ اما می توانند زعفران خود را تحویل اتحادیه دهند و در ازای آن گواهی سپرده مورد قبول بورس دریافت کنند.

مزروعی اظهار کرد: اگر یک محصل دارای ارزش بازرگانی و صادراتی باشد، تولیدکننده می تواند متناسب به میزان این ارزش ها، تولید خود را برنامه ریزی کند و این امر تنها زیر سایه بورس اتفاق خواهد افتاد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: به طور مثال طلا به دلیل استاندارد بودن و داشتن مشخصات، دارای ارزش جهانی است. بورس می تواند چنین شرایطی را برای زعفران ایجاد کند

وی حضور دلالان را باعث کاهش قیمت زعفران نسبت به قیمت واقعی آن عنوان کرد و گفت: عرضه محصولات در بورس باعث شفافیت قیمت ها شده و دیگر سود آن به جیب دلالان نخواهد رفت

@gsaffron

free joomla templatesjoomla templates