تحلیل بازار زعفران درپایان سال

 

اهالی بازار و نمودارها درباره قیمت زعفران در اسفند و نوروز چه می گویند؛ کاهش یا جهش؟

روایت های مختلف از عرضه زعفران در ایام پایان سال و نوروز و تاثیر آن بر قیمت...

 قیمت زعفران در نوروز؛ کاهش یا جهش

بازار زعفران بعد از افت و خیزهای فراوان پاییز، زمستان آرامی را پشت سر گذاشته است و هم اکنون نیز در محدوده تعادلی خود به سر میبرد، اما فعالان بازار، مخصوصا اهالی بازار سرمایه، منتظرند تا نشانه هایی برای تحولات تازه بیابند و روندهای پیش رو را پیش بینی کنند. یکی از مهمترین رخدادهای پیش رو، ایام پایان سال و نوروز است که طبق نظر برخی از اهالی بازار، با افت عرضه زعفران های خانگی در این ایام، قیمت ها رشد میکند اما برخی دیگر نظر متفاوتی دارند.

 

دو نظر ظاهرا متفاوت درباره قیمت زعفران در روزهای پایانی سال

 

به گزارش دنیای زعفران، غلامرضا میری از فعالان با سابقه صنعت زعفران و رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران چندی پیش در این رابطه، با بیان اینکه معمولا هر سال در چنین مقطعی با افزایش قیمت طلای سرخ مواجه هستیم، گفته بود: چرا که کشاورزان از ۲۵ اسفند تا بیستم فروردین‌ماه محصول خود را به بازار عرضه نمی‌کنند و از سوی دیگر تقاضا برای زعفران نیز وجود دارد و در نتیجه این محصول گران می‌شود.

 

اما اخیرا حسینی، دیگر فعال باسابقه این صنعت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان نظر متفاوتی را ابراز و گفت: با توجه به آنکه میزان عرضه نسبت به تقاضا در ایام پایانی سال از سوی کشاورزان افزایش می یابد، از این رو نوسان چندانی در بازار شب عید متصور نمی شویم.

 

جمع دو نظر؛ یک افت و بعد یک جهش

البته جمع این دو نظر این است که باید روزهای پایانی سال را از ایام تعطیلات متمایز بدانیم. طی روزهای آتی تا اواخر اسفند، کشاورزان برای تامین نقدینگی خریدهای نوروزی زعفران انبارشده خود را روانه بازار می کنند و بعد از آن، دیگر نیازی به این موضوع احساس نخواهند کرد. از سوی دیگر تعطیلی بازارها در ایام نوروز (در کنار فعالیت بازارهای خارجی و صادرات) می تواند باعث افزایش تقاضا و رشد قیمت ها در فروردین سال بعد شود

آمارها چه می گویند؟

 

سال گذشته در روزهای پایانی سال وضعیت زعفران خوب نبود و قیمت ها در کف چندساله قرار داشتند. اما در سال های دورتر، معمولا قیمت در پاییز و اوایل زمستان کف می ساختند و در اواخر زمستان ماه های ابتدایی سال بعد  رشد می کردند. به عنوان نمونه نمودارهای تغییرات قیمت در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ( که مشابه امسال جهش ارزی هم داشتیم)  نشان می دهد که قیمت ها در ایام اسفند و نوروز عمدتا صعودی بوده است

منبع : دنیای زعفران

زعفران گناباد ثبت جهانی شد 

 

،فائو اعلام كرد استاندارد بالا، بهره  گيري از سيستم ابياري قنات، نقش مهم ان در تامين امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي كشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي از جمله مواردي است كه زعفران ايران را در زمره ميراث كشاورزي مهم جهاني قرار داده است.

يوشي هيد اندو، رئيس هماهنگ كننده نظام ميراث كشاورزي فائو در گفتگوي اختصاصي با خبرئگارخبرگزاري صدا و سيما در رم گفت: مايلم به ملت ايران، براي ثبت نظام توليد زعفران اين كشور به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني در سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد تبريك عرض كنم.وي افزود: اين يك پيروزي بزرگ براي كشاورزان ايراني است كه در توليد اين محصول سابقه اي طولاني دارند و توانسته اند با هوش و زكاوت و حفظ نظام كاشت زعفران از طريق قنات اين محصول را به خوبي و با كيفيت بسيار بالا توليد كنند.

 

محمد حسين عمادي، نماينده دائم ايران در فائو نيز ثبت جهاني زعفران ايران را دستاورد بزرگ ديگري براي كشورمان خواند.

 

وي گفت:ثبت زعفران ايران به عنوان يك سيستم پايدار توليد در فائو يك امتياز بسيار بزرگ  براي صنعت زعفران و بخش كشاورزي در ايران است.

 

اولين اهميت  اين قضيه، اعتبار بخشيدن به زعفران  ايران به عنوان بزرگترين توليد كننده زعفران در جهان است.

 

دومين اهميت، افزايش ارزش افزوده زعفران ايران است به دليل ابنكه  توسط سازمان هاي بين المللي شناخته شده و اعتبار بيشتري به آن  داده مي شود كه طبعا سود اصلي آن به كشاورزان و توليد كنندگان خواهد رسيد.

 

عمادي در ادامه افزود: سومين  اهميت، افزايش كمك هاي بين المللي كارشناسي سازمان هاي بين المللي  بخصوص فائو با ايران است كه از اين طريق ما مي توانيم  سيستم پايدار توليد كنوني زعفران ايران را تقويت و توليد و بهره وري را افزايش دهيم و پايداري سيستم توليدي زعفران در ايران را بتوانيم افزيش دهيم

در گزارش فائو امده است: زعفران گناباد  به عنوان يكي از محصولات شاخص جغرافيايي كشور ايران به شمار مي آيد. سهم و رتبه توليد و صادرات ايران در اين زمينه خود شاهدي بر اين مدعاست كه اين كشور به عنوان اولين توليد كننده  و ازنظر كيفيت در بين ساير كشورهاي مطرح درجهان منحصر به فرد است. 

فائو تاكيد كرد استان خراسان بزرگترين توليد كننده زعفران جهان است.

@gsaffron

شانسی برای زعفران کاران 

عرضه زعفران در بورس کالا موهبتی برای کشاورزان است/ تشکل ها پای کار آمدند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: عرضه زعفران در بورس موهبتی برای کشاورزان است و قطعا باعث ارتقای سطح بازرگانی و متقابلا ارتقای سطح تولید خواهد شد.

مجتبی مزروعی مزیت عرضه زعفران در بورس را کاهش دامنه نوسانات قیمت عنوان کرد و گفت: بورس باعث می شود محدوده قیمت زعفران در بازار مشخص شده و شاهد قیمت های گوناگون با تفاوت های بسیار در بازار نباشیم. 

وی استانداردسازی کالا توسط بورس را از دیگر مزیت ها عنوان کرد و افزود: کالاهایی که در بورس عرضه می شوند به دلیل انجام آزمایش های اولیه و ثبت مشخصات آنها توسط کارشناسان، شناسنامه دار بوده و از کیفیت های لازم برخوردار هستند. این در حالی است که در فروش زعفران به روش ستنی ممکن است کالا به دلیل ذخیره غیر اصولی دچار مشکلات بهداشتی شود. زیرا کشاورزان برای نگهداری محصول زعفران در زمینه محیط فیزیکی مناسب و امنیتی مشکل دارند؛ اما می توانند زعفران خود را تحویل اتحادیه دهند و در ازای آن گواهی سپرده مورد قبول بورس دریافت کنند.

مزروعی اظهار کرد: اگر یک محصل دارای ارزش بازرگانی و صادراتی باشد، تولیدکننده می تواند متناسب به میزان این ارزش ها، تولید خود را برنامه ریزی کند و این امر تنها زیر سایه بورس اتفاق خواهد افتاد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: به طور مثال طلا به دلیل استاندارد بودن و داشتن مشخصات، دارای ارزش جهانی است. بورس می تواند چنین شرایطی را برای زعفران ایجاد کند

وی حضور دلالان را باعث کاهش قیمت زعفران نسبت به قیمت واقعی آن عنوان کرد و گفت: عرضه محصولات در بورس باعث شفافیت قیمت ها شده و دیگر سود آن به جیب دلالان نخواهد رفت

@gsaffron

تحریم های آمریکا تاثیری بر صادرات زعفران ندارد

 

محسن احتشام رییس شورای ملی زعفران به  بورس نیوز گفت: اعمال #تحریم ها در صنعت زعفران تاثیری ایجاد نکرده و همانگونه که در شش ماهه اول سال  صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته پیش بینی می شود که براساس تقاضای بازار جهانی در 6 ماهه دوم سال نیز صادرات به میزان فعلی انجام شود. 

وی با اشاره به اینکه باتوجه به افزایش نرخ ارز قیمت خرید زعفران برای دیگر کشورها مناسب است، گفت: این امر انگیزه بیشتری برای خرید زعفران توسط خارجی ها ایجاد می کند

وقتی عضوشورای ملی زعفران اطلاع از قیمت فعلی زعفران ندارد

 

پیش‌بینی قیمت۷ تا ۸میلیون تومان برای هر کیلوگرم زعفران نو/ باقی ماندن ۳۰تا ۴۰تن زعفران کهنه در انبار دلالان

 

عضو شورای ملی زعفران گفت: زعفران نو از ۲۰ مهر وارد بازار می شود و پیش بینی ما عرضه با قیمت هر کیلوگرم ۷ تا ۸ میلیون تومان است.

 

 این عضو شورای ملی  با بیان اینکه در حال حاضر در بازار داخلی زعفران سال گذشته معامله می شود، اظهار کرد: قیمت روز معامله زعفران کهنه در بازار داخلی 9 تا 10 میلیون تومان است.

وی تاکید کرد: معامله زعفران ایرانی در بازار جهانی تقریبا متوقف شده است. وی چشم داشت مشتریان خارجی برای ورود زعفران سالجاری به بازار را دلیل توقف معاملات در بازار صادراتی عنوان کرد.

 

این عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه انتظار می رود بازار پیش روی زعفران ایرانی در سالجاری متعادل و پر رونق باشد، در پایان از باقی ماندن 30 تا 40 تن زعفران کهنه در انبار دلالان خبر داد.

منبع: اقتصاد آنلاین 

@gsaffron

free joomla templatesjoomla templates