زعفران و سویا جان تازه‌ای به کشاورزی افغانستان می‌دهند

به دنبال تلاش‌های صورت گرفته برای بهبود و مکانیزه شدن کشاورزی افغانستان، ترویج کشت برخی اقلام جدید زراعتی مانند زعفران و سویا امیدهای تازه‌ای خلق کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دویچه‌وله، آمار وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان نشان می‌دهد با وجود اینکه حدود 85 درصد مردم مشغول کشاورزی هستند، این کشور سالانه حدود 2 میلیون تن گندم از خارج وارد می‌کند. این وزارت از کمبود بودجه شکایت دارد و می‌گوید تنها 3 درصد بودجه ملی به این عرصه اختصاص می‌یابد.

«لطف الله راشد» سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان اظهار داشت: کشاورزی در این کشور از سال 1381 به این سو پیشرفت تدریجی داشته است، اما هنوز هم محصولات زراعتی نیازمندی‌های این کشور را برطرف نمی‌سازند.

وی افزود: افغانستان سالانه حدود هفت میلیون تن گندم نیاز دارد که قادر است 5 میلیون تن آن را تولید کند.

برای اکثر مردم کشاورز افغانستان کشت و کار به معنی تامین کردن مواد غذایی سالانه‌شان است و کشت ماشینی هنوز در ابتدای کار قرار دارد.

کشاورزان سنتی این کشور حدود 9 ماه تمام با وسایل سنتی به کشت و کار مشغول هستند تا بتوانند مایحتاج خانواده خود را تامین کنند.

مکانیزه کردن کشاورزی

با وجود این، تلاش‌ها برای مکانیزه کردن کشاورزی در افغانستان شروع شده است. برخی سازمان‌های خارجی نیز در این عرصه کمک کرده‌اند، از جمله اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا که از سال 2002 به بعد به 1 میلیون دهقان کمک کرده است.

به گزارش این سازمان آمریکایی، بیش از 75 درصد مردم افغانستان برای تامین معیشت و مایحتاج خانواده‌های خود به کشاورزی متکی هستند که این قشر  25 درصد تولیدات ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهند.

وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان اعلام کرد که در نتیجه کمک‌های بین المللی، حدود 30 تا 35 درصد کشاورزی افغانستان مکانیزه شده است.

سخنگوی وزارت کشاورزی گفت: تاکنون حدود 7850 دستگاه تراکتور توسط این وزارت و گروه‌های بازسازی ولایتی (پی آر تی) بین دهقانان و شرکت‌های تعاونی توزیع شده است و طی هفته‌های آتی نیز کشور چین حدود 3000 تراکتور جدید کشاورزی به افغانستان کمک می‌کند.

زعفران و سویا؛ محصولات مهم و پرآوازه کشور

با وجود این که گندم مهم‌ترین گیاه کشاورزی در افغانستان است، اما گیاهان زعفران و سویا که در حدود یک دهه می‌شود به کشاورزی افغانستان افزوده شده‌اند، اکنون به یکی از محصولات کشاورززی مهم و پرآوازه کشور تبدیل شده‌اند.

زعفران که به عنوان جایگزینی برای کشت خشخاش، تولید می‌شود، ابتدا از ولایت هرات به سایر ولایت‌های افغانستان منتقل شد. در سال گذشته در 26 ولایت افغانستان کاشت زعفران رایج شد که جمعاً در حدود 4000 کیلوگرام زعفران برداشت صورت گرفته است.

در سال  جاری برنامه ترویج زعفران در 34 ولایت افغانستان انجام گرفته که تاکنون 160 تن پیاز زعفران توزیع شده است.

همچنین سویا که یک گیاه سرشار از پروتین و ویتامین‌های مورد نیاز بدن انسان است، در افغانستان از اهمیت ویژه برخوردار است، زیرا مردم فقرزده این کشور با کمبود ویتامین و پروتین مواجه هستند

 کشت سویا که در سال 2003 آغاز شده بود، در سال 2010 به 34 ولایت افغانستان گسترش یافت و اکنون سویا در سراسر افغانستان کشت می‌شود. سال گذشته حدود 2700  تن سویا در افغانستان کشت شد.

باغ‌داری

افغانستان کشور میوه‌هاست و جغرافیای این کشور دارای اقلیم‌های گونه‌گونی است که انواع مختلف میوه‌ها را نیز دارا است. وزارت کشاورزی مدعی است که در سال‌های اخیر تلاش های زیاد برای ایجاد و ترویج باغداری در سطح کشور نیز صورت گرفته است.

توزیع صدها دستگاه تراکتور باغی بخش دیگری از برنامه مکانیزاسیون‌سازی کشاورزی افغانستان بوده است که این نوع تراکتورها با قابلیت‌های خاصی که دارند در میان درختان میوه و زمین‌های شیب‌دار قابل استفاده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت کشاورزی، تا کنون بیش از 50 هزار باغ جدید میوه‌های مختلف در سراسر افغانستان ایجاد شده‌اند و هزاران باغ کهنه که به شکل سنتی مدیریت می‌شدند دوباره اصلاح زراعتی شده و اکنون تولیدات بیشتری می‌دهند.

وی افزود: تنها در فصل بهار سال جاری  120 هزار هکتار زمین به باغ تبدیل شده و قرار است در پاییز امسال نیز همین تعداد باغ جدید ایجاد گردد.

بسته‌بندی میوه‌ها در سردخانه‌

برخی از میو‌ه‌ها در افغانستان در فصل‌ خود بسیار ارزان می‌شوند و دلیل آن هم این است که زمینه‌های صادراتی و فرآیند ارسال آن هنوز مهیا نیست.

اما اخیراً 8 سردخانه بزرگ که هر کدام ظرفیت 500 هزار تن میوه را دارند در 6  ولایت افغانستان احداث شده است.

به گفته مقامات وزارت کشاورزی، تاکنون بیش از 500 سردخانه اقلیمی کوچک در ولایت بامیان و بیش از 200 سردخانه اقلیمی کوچک دیگر در سایر ولایت‌های سرد‌سیر افغانستان مثل بدخشان احداث شده است.

سخنگوی وزارت کشاورزی افزود: خوشبختانه 13 مرکز بسته بندی در 7 منطقه کشور در هفته آینده افتتاح شده و به بهره‌برداری می‌رسند که هر مرکز ظرفیت 15 تن محصول کشاورزی و ظرفیت خشک کردن 250 کیلوگرم میوه را در یک روز دارا می‌باشد.

این مقام مسئول کشاورزی خاطر نشان کرد: قرار است 6 مرکز بسته‌بندی دیگر تا ماه شهریور نیز به بهره‌برداری رسند.

ایجاد شرکت‌های تعاونی کشاورزی، آموزش و تشویق کشاورزان

وزارت کشاورزی اعلام کرده است که هم اکنون در سراسر افغانستان بیش از 2800 شرکت تعاونی کشاورزی و باغداری فعالیت دارند که حدود 10 درصد اعضای آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

هدف اساسی این شرکت‌های تعاونی همکاری نزدیک با کشاورزان به منظور توسعه وبهبود روند تولید محصولات کشاورزی است.

این شرکت‌های تعاونی موظف هستند که کشاورزان و زمین‌داران را از برنامه‌های سودمند وزارت کشاورزی   آگاه سازند و در اصلاحات زراعتی آن‌ها را یاری رسانند.

توزیع بذر اصلاح شده، کود شیمیایی، ادویه زراعتی و ترویج استفاده از تراکتورهای کشاورزی که وزارت کشاورزی در اختیار شرکت‌های تعاونی قرار داده است، از دیگر مسئولیت‌های این شرکت‌ها می‌باشد.

/انتهای پیام/

free joomla templatesjoomla templates