برداشت 5 تن زعفران درافغانستان

وزرات زراعت، آبیارى و مالدارى می‌گوید که دهقانان زعفران کار افغانستان، امسال ٤٦٧٥ کیلو گرام زعفران را از مزارع خود حاصل برداری کرده اند. 
منبع در خبرنامه اى نوشته است که سال گذشته این رقم حدود چهار هزار کیلوگرام بود.
 
وزارت زراعت می‌گوید که این افزایش در پی توزیع ٢٣٦ متریک تُن پیاز زعفران، توزیع وسایل کاشت و برداشت محصولات، ایجاد ٢٣٦ قطعه نمایشی زعفران، آموزش شیوه های نوین کاشت، مراقبت و حاصل برداری برای ٣٣٥ تن از دهاقین و محصلین، توزیع ٢٣٦ بسته زراعتی و ماشین آلات خشک کن زعفران صورت گرفته است. 

منبع بدون ارایه جزییات خاطر نشان کرده است که بیشترین حاصلات این نبات که لقب (طلای سرخ ) به آن داده شده است، از ولایت هرات به دست می‌آید.
 
در خبرنامه آمده است که وزارت زراعت در همکاری با موسسات کمک کننده، در آغاز سال پلانى را طرح نمود که به اساس آن کشت زعفران به ٢٣ ولایت کشور گسترش داده میشد. 

منبع افزوده است: «این برنامه با جدیت و پشتکار متخصصین و دهقانان موفقانه تطبیق گردید و ما قادر شدیم به هدف تعیین شده دست بیابیم. امسال در سراسر افغانستان در ١٠٧٣هکتار زمین زعفران کشت شده است.» 

در سه سال اخیر، زعفران افغانستان از سوی انستیتیوت جهانی سنجش ذایقه و کیفیت مواد غذایی، لقب بهترین و مرغوب ترین زعفران دنیا را از آن خود نموده است.
 
کشت زعفران به دلیل بلند بودن قیمت و همچنان موثریت آن، بدیل خوب براى کشت کوکنار در افغانستان بوده می‌تواند؛ زیرا افغانستان کشورى مساعد براى کشت زعفران است.
 
به اساس گزارش ها در حال حاضر، یک کیلو زعفران افغانستان در بازارهاى داخلى، به دو هزار و در بازارهاى خارجى به ٢٥٠٠ دالر امریکایى فروخته می‌شود. 

متخصصین زراعت مى گویند که زعفران، جهت طعم و رنگ دادن به غذا، چاى و امور طبى چون صفایى چهره، تقویت معده، کبد، درد مفاصل، نفس تنگى، پیشگیرى از سرطان و تومور، کاهش چربى و کلسترول خون وغیره به کار گرفته مى شود.

free joomla templatesjoomla templates