هشدار افغان‌ها به قاچاق زعفران

ایران ۹۴ درصد زعفران مورد نیاز دنیا را تامین می‌کند با این وجود سهم کشورمان در تجارت جهانی طلای سرخ تنها ۶۰ درصد است و کشورهای دیگر در این میان سود کلانی می‌کنند.


خبرگزاری مهر: با وجود آنکه تولید زعفران به صورت انحصاری در اختیار ایران است و کشور ما ۹۴ درصد معادل 150 تا 160 تن از طلای سرخ مورد نیاز جهان را تامین می‌کند، اما در تجارت جهانی، در آن جایگاهی که باید قرار داشته باشیم، نداریم و کشورهای دیگر در این میان از تولید ایرانی سود سرشاری می‌کنند. 

در همین زمینه رئیس شورای ملی زعفران ایران  با بیان اینکه در حال حاضر اروپا مدیریت بازار جهانی زعفران را در دست دارد، گفت: این بازار متعلق به ایران است و باید در اختیار ما باشد.

غلامحسین شافعی تصریح کرد: هم اکنون مدیریت بر بازار زعفران و رابطه مستقیم توزیع کننده با مصرف کننده نهایی دست ما نیست.

رئیس شورای ملی زعفران ایران با بیان اینکه در حال حاضر اروپا مدیریت بازار جهانی زعفران را در دست دارد، اظهارداشت: اصول کار این است که ما شیوه‌ای را دنبال کنیم تا بتوانیم رابطه مستقیم با مصرف کننده جهانی به‌وجود آوریم.

۳۴درصد زعفران ایران به کام کشورهای دیگر

در همین زمینه نایب رئیس شورای ملی زعفران نیز با تایید این مساله که سهم ایران در تجارت جهانی طلای سرخ، آنچه که باید باشد، نیست، در گفتگو با مهر با بیان اینکه ایران بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ تن از زعفران مورد نیاز جهان را تامین می‌کند، اظهارداشت: ایران تامین کننده ۹۴ درصد زعفران دنیاست و حدود ۶ درصد این محصول نیز توسط کشورهای دیگر از جمله یونان، افغانستان، کشمیر هند و اسپانیا تامین می‌شود.

غلامرضا میری افزود: البته باید گفت با وجود آنکه ایران ۹۴ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند اما سهم ما در تجارت جهانی این محصول کمتر است چرا که به عنوان مثال کشوری مانند اسپانیا محصول ایران را خریداری و به نام خود صادر می‌کند بنابراین سهم کشورهای دیگر در این میان افزایش پیدا می‌کند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران اضافه کرد: دوبی نیز یکی از کشورهایی است که محصول ایران را خریداری و مجددا صادر می‌کند. البته اسپانیا چون خود تولید کننده زعفران است، طلای سرخ ایران را به نام خود صادر می‌کند اما دوبی چون تولیدی در این زمینه ندارد، نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد و زعفران ما را به نام زعفران ایران مجددا به کشورهایی مانند چین، آفریقا، کشورهای حاشیه خلیج فارس، هندوستان، اروپا و آمریکا صادر می‌کند.

میری ادامه داد: بنابراین سهم ایران در تجارت جهانی زعفران به حدود ۶۰ درصد و دیگر کشورها به حدود ۴۰ درصد می‌رسد.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که حدود ۳۴ درصدی از زعفرانی که ایرانی ها روانه بازارهای جهانی می کنند، به کام کشورهای دیگر و به نام آنها بدست مصرف کننده نهایی می‌رسد.

گردش مالی۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی زعفران در بازار داخلی

میری تصریح کرد: این ضعف ماست که چنین اتفاقی برای محصول تولیدی‌مان رخ می‌دهد که دلیل آن هم عدم حمایت دولت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان این محصول است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه گفته می‌شود گردش مالی زعفران در ایران سالانه ۳ هزار میلیارد تومان است، گفت: به اعتقاد ما این عدد حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

براساس این گزارش، اخیرا توسعه کشت طلای سرخ در کشورهای همسایه از جمله افغانستان که با قاچاق پیاز این محصول از ایران، انجام می‌شود؛ نیز یکی دیگر از مشکلات و نگرانی‌هایی است که بر تولید این محصول با ارزش سایه انداخته است.

میری دراین زمینه به مهر گفت: قاچاق پیاز زعفران به افغانستان حدود ۱۰ سال قبل آغاز شد و افغان‌ها هم زمانی که دیدند سازمان ملل متحد و کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، فرانسه و هلند در زمینه کشت طلای سرخ از آنان حمایت می‌کنند، تشویق به ادامه کار شدند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران اضافه کرد: آنها به تدریج برای خود بازارهایی به دست آوردند و متوجه شدند فروش این محصول سود خوبی دارد.

جنگ تعرفه علیه زعفران ایرانی

وی با اشاره به اینکه آمریکا اعلام کرده حاضر است یک بازار ۴۰ تنی را به منظور صادرات زعفران در اختیار افغانستان قرار دهد، گفت: حتی همین الان هم کشوری مانند هندوستان تعرفه ورود زغفران را برای افغانی‌ها برداشته است اما اگر یک ایرانی بخواهد زغفران به هند ببرد، باید ۳۸ درصد عوارض پرداخت کند.

میری با بیان اینکه کشور افغانستان می‌تواند در دراز مدت به عنوان یک تهدید برای ما مطرح باشد، گفت: درحال حاضر که بیش از ۹۰ درصد تولید دنیا در اختیار ماست نمی‌توانیم تجارت آن را کاملا در دست داشته باشیم اگر انحصار تولید هم از بین برود قطعا شرایط بدتر هم خواهد شد.

هشدار افغان‌ها به قاچاق زعفران!

نکته قابل توجه در این میان، عزم کشور افغانستان برای افزایش تولید و صادرات زعفران است که نشان می‌دهد نگرانی‌های کارشناسان در این زمینه چندان بی مورد نیست؛ چندی قبل سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان با بیان اینکه زعفران افغانستان به صورت رسمی به چین صادر می‌شود، از کشت آن در ۳۴ ولایت خبر داد و خواستار جلوگیری از قاچاق زعفران شد!

لطف‌الله راشد همچنین  از ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت زعفران خبر داد و افزود: در تلاش هستیم تا ۵ سال آینده میزان تولید زعفران را از ۳.۴ تن به ۱۴ تن افزایش دهیم.

بی توجهی به مراحل بعد از تولید زعفران و صادرات اصولی و صحیح آن سبب شده تا طلای سرخ ایران توسط بیگانگان به یغما برده و به نام آنان فروخته شود و به موازات آن، با قاچاق پیاز زغفران، تولید این محصول در کشورهای همسایه پاگرفته و روبه رشد باشد؛ درحالی‌که این ارز و سود می‌تواند به راحتی نصیب کشور و تولیدکنندگان داخلی شود. قطعا ادامه روند فعلی کشور راطی سالیان آینده در صادرات و به دنبال آن در تولید طلای سرخ دچار مشکلات جدی خواهد کرد.

سرعت رشد کشت و کیفیت زعفران در افغانستان

 

کابل - ایرنا - کشت زعفران در افغانستان عمر طولانی ندارد، ولی در سه سال گذشته با کمک های خارجی توانسته است 900 هکتار از زمین های این کشور را زیر کشت قرار دهد و سه سال متمادی، این محصول را به عنوان برترین زعفران جهان معرفی کند.

 

Image result for ‫زعفران افغانستان‬‎

مرکز جهانی سنجش ذائقه و کیفیت مواد غذائی از میان 300 نمونه زعفران جهان از کشورهای مختلف، در سال 2013 ، 2014 و 2015 میلادی زعفران افغانستان را به عنوان باکیفیت ترین زعفران جهان معرفی کرده و قیمت آن نیز از زعفران ایران - به عنوان بزرگترین کشور تولیدکننده زعفران جهان - بالاتر است.
تولید زعفران از 500 کیلوگرم در سال 2007 میلادی به بیش از 2 هزار کیلوگرم در سال 92 رسید. از آن سال کار آموزش کشاورزان برای کاشت زعفران به صورت جدی اغاز شد و درحال حاضر نزدیک 1500 کشاورز برای کاشت این محصول در افغانستان آموزش دیده اند و 180 دستگاه خشک کن زعفران در اختیار آنان گذاشته شده است.
هر کیلوگرم زعفران افغانستان در بازارهای جهانی بیش از 2 هزارو پانصد دلار به فروش می رسد. اغلب این محصول افغانستان به کشورهای اروپائی صادر می شود و امسال تفاهم نامه ای با چین به امضاء رسانده تا در صادرات این محصول با این کشور همکاری کند.
زمین حاصلخیز عامل عمده کسب این عنوان برای افغان ها بوده است. این محصول در ردیف محصولات «کم آب» قرار دارد و نیاز به آب کمی دارد.
وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان گفته است که کشت زعفران را با کمک های خارجی افزایش خواهد داد و مطابق با یک طرح جامع درازمدت، آن را جایگزین کشت خشخاش خواهد کرد و موانع را از پیش پای کشاورزان کنار خواهد زد و تسهیلات لازم را برای آنان فراهم می کند تا آنان بار دیگر به سراغ کشت خشخاش نروند.
افغانستان در دو سال گذشته با اجرای طرح ارتقای کیفی زعفران، گام به گام از مرحله تولید، بهره وری و برداشت، پیش رفته و تولید این محصول را در هر هکتار از 4 کیلوگرم به دو برابر افزایش داده است و قصد دارد تا این رقم به 12 کیلوگرم در هر هکتار برساند. 
'سکندر حسینی' عضو آکادمی علوم افغانستان می گوید: هنوز هم برای بهبود کیفیت و افزایش محصول به توجه جدی نیاز است و در کشت زعفران باید شرایط اقلیمی و محیطی در نظر گرفته شود. در استان هرات به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی می توانیم کشت زعفران انجام دهیم اما در ولایت ننگرهار نه؛ نظر به آب و هوای ولایت ها باید بررسی شود تا این کشت به دیگر استان ها گسترش یابد.
افغانستان در سال 1393 رقمی در حدود 3 هزار کیلوگرم زعفران برداشت کرد که این رقم نسبت به سال ماقبل آن، یکهزار کیلوگرم رشد داشته که عمده این رقم متعلق به استان هرات بوده است. در سال های گذشته بیش از 90 درصد تولید زعفران افعانستان در این استان همجوار با مرزهای ایران تولید می شد، اما اینک تولید این محصول به 24 استان دیگر این کشور گسترش یافته است.
وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان می گوید که امسال نزدیک به 6 هزار کیلوگرم زعفران از مناطق مختلف افغانستان به خارج صادر خواهد کرد. برداشت این محصول از توزیع 280 تن پیاز زعفران به دست آمده است. 230 تن از این رقم را وزارت کشاورزی و 50 تن هم توسط انجمن ها و موسسه های غیردولتی توزیع شده است.
هم اکنون 14 شرکت تولیدی و 25 انجمن زعفران کار در استان هرات مشغول فعالیت هستند.
مسئولان اداره کشاورزی هرات می گویند که پس از آنکه دولت اجرای طرح جایگزین کشت خشخاش را با همکاری جامعه جهانی آغاز کرد، این استان در این عرصه پیش قدم شد و درحال حاضر بیش از 900 هکتار از زمین های این کشور در استان های مختلف زیر کشت زعفران قرار دارد و اینک منبع اصلی تامین کننده پیاز زعفران برای سایر استان های افغانستان است.
با این حال کشت زعفران افغانستان از نظر کمی قابل مقایسه با ایران نیست. ایران سالانه نزدیک به 140 تن زعفران به ارزش بیش از 400 میلیون دلار صادر می کند و باوجود معرفی زعفران افغانستان در سه سال پیاپی به عنوان برترین زعفران جهان، شناخته شده ترین محصول جهان با مشتریان فراوان در بازارهای جهان است.
زعفران افغانستان در سال های گذشته باوجود کیفیت مناسب، فاقد بسته بندی قابل قبول برای عرضه در بازارهای جهانی بود که در دو سال گذشته این مشکل تاحدودی برطرف شده و علاوه بر آن، با کشور چین به توافق رسیده است که زعفران تولیدی خود را به آن کشور و یا از طریق آن کشور به بازارهای جهانی صادر کند.
جایگزین شدن زعفران در زمین های زیرکشت خشخاش به امنیت افغانستان و منطقه کمک خواهد کرد زیرا بخش زیادی از درآمد گروه های تروریستی در افغانستان از محل تامین امنیت زمین های زیر کشت خشخاش کشاورزان و انتقال و فروش آن به بازارهای بین المللی تامین می شود.
ایران به افغانستان در جایگزین کردن کشت زعفران به جای خشاش در این کشور همسایه شرقی کشورمان کمک خواهد کرد و اعلام آمادگی کرده است تا کشت جایگزین زعفران به جای خشخاش را در استان «بادغیس» افغانستان اجرا کند و از گسترش کشت این محصول در آن کشور استقبال می کند. 

صادرات زعفران ایرانی از کشور افغانستان

نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه افغانستان در زمینه تولید و صادرات زعفران تحت حمایت های بین المللی قرار دارد، گفت: درحال حاضر این کشور زعفران ایران را صادر می کند.

“غلامرضا میری” با بیان اینکه قیمت زعفران در بازار به ثبات رسیده است، اظهارداشت: متاسفانه درحال حاضر بازار در شرایط رکود به سر می‌برد و قیمت طلای سرخ حداقل ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و حداکثر ۶ میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای در گذشته زعفران را با قیمتی ارزان خریداری و دپو کرده‌اند، گفت: درحال حاضر این افراد محصول خود را وارد بازار می‌کنند و به هر نرخی که بخواهند آن را می‌فروشند.

به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران همین امر سبب شده عرضه این محصول بیشتر شده و نوسانات کنترل شود.

میری با بیان اینکه قدرت خرید مردم نسبت به گذشته کاهش زیادی یافته و همین امر یکی از دلایل رکود بازار زعفران است، اظهارداشت: زواری که به مشهد می‌آیند نیز ترجیح می‌دهند سوغاتی‌هایی جز زعفران خریداری کنند.

وی همچنین از رشد ۸ درصدی صادرات طلای سرخ در ۴ ماهه امسال خبر داد و گفت: با وجود اینکه میزان صادرات ما افزایش پیدا کرده، کاهش تقاضا در داخل باعث شده شاهد رکود بازار باشیم.نایب رئیس شورای ملی زعفران در واکنش به اظهارات معاون وزیرجهادکشاورزی که قاچاق پیاز زعفران به کشور افغانستان نگران کننده ندانسته بود، تصریح کرد: متاسفانه ما معمولا رقبای خود را دست کم می‌گیریم.

میری با تاکید بر اینکه افغانستان در این زمینه تحت حمایت‌های جدی بین المللی قرار گرفته است، افزود: درحال حاضر این کشور در بازارهای جهانی وضعیت بهتری نسبت به ایران دارد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر ایران در صادرات محصول خود به برخی کشورها مشکل دارد، اضافه کرد: درست است که ما ۹۵ درصد تولید دنیا را داریم اما برای صادرات این تولید باید مورد حمایت قرار بگیریم.

این  مسئول ادامه داد: حتی همین الان هم کشوری مانند هندوستان تعرفه ورود زغفران را برای افغانی‌ها برداشته است اما اگر یک ایرانی بخواهد زغفران به هند ببرد، باید ۳۸ درصد تعرفه عوارض پرداخت کند.

به گفته میری درحال حاضر افغانستان زعفران ایران را به کشورهای دیگر صادر می‌کند که این مساله‌ای نگران کننده است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه ۳۰ سال قبل میزان تولید زعفران در اسپانیا ۳۵ تن و در ایران ۵ تن بوده است، اظهارداشت: در حال حاضر میزان تولید ما بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ تن و تولید اسپانیا کمتر از یک تن است؛ ما باید همه این مسائل را در نظر داشته باشیم و ممکن است روزی این اتفاق برای ما و افغانستان بیفتد.

میری ادامه داد: نیروی کار ارزان، حمایت‌های سیاسی و فنی بین المللی از دیگر مزیت‌هایی است که افغان‌ها دارند اما متاسفانه ما حتی از حمایت‌های داخلی نیز برخوردار نیستیم.

امسال تمام ولایات افغانستان زیرکشت زعفران خواهد رفت

 

Image result for ‫ولایات افغانستان‬‎سپوتنیک، کابل: وزارت زراعت و مالداری افغانستان اعلام کرده که این اداره در نظر دارد تا امسال تمام ولایات این کشور را تحت پوشش کشت زعفران قرار دهد.

این وزارت می‌افزاید که برای گسترش کشت زعفران، در نظر دارد تا 280 تن پیاز آن را برای دهقانان در سراسر افغانستان توزیع کند. همچنین وزارت زراعت و مالداری برای این که توانسته باشد کشت زعفران را سرتاسری بسازد، نزدیک به پنج‌هزار زعفران کار را آموزش داده است.   به گفته وزارت زراعت، در حال حاضر میزان تولید زعفران در افغانستان به 5.3 تن رسیده و قرار است تا پنج سال آینده این رقم به چهارده تن افزایش یابد. وزارت زراعت در اعلامیه‌ای می‌گوید: «تخمین زده می‌شود که افغانستان با اراضی مساعد و اقلیم مناسبی که برای پرورش زعفران دارد، ظرفیت تولید سالانه 70 تن زعفران را دارد. در صورت رسیدن به این هدف در درازمدت می‌تواند سالانه بیش از 200 میلیون دالر عاید از این بابت بدست بیاورد.»   زعفران افغانستان از نگاه کیفیت و ذایقه در دنیا کم مانند است. دولت افغانستان تلاش دارد تا زعفران را جاگزین کشت کوکنار نماید. هم اکنون گیاه قیمتی در بخش‌هایی از افغانستان به ویژه در شماری از ولایت‌های غربی کاشته می‌شود.

درکابل هم زعفران کشت میشود

وزارت کشاورزی و دامپروری افغانستان از طرح کشت آزمایشی «زعفران» در کابل و شهرستان‌های این ولایت خبر داد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزارت کشاورزی و دامپروری افغانستان اعلام در بیانیه‌ای اعلام کرد: این وزارت 12 قرارداد پروژه توسعه‌ کشاورزی را با بخش خصوصی افغانستان به امضا رسانده است.

براساس اظهارات این وزارتخانه، کشت زعفران نیز از مواردی است که در این قرارداد تأکید شده است.

وزارت کشاورزی و دامپروری افغانستان خاطرنشان کرد: براساس این قراردادها، کشت زعفران در کابل و شهرستان‌های اطراف آن نیز بصورت آزمایشی در سال جاری انجام خواهد شد.

بیانیه افزود: برای آغاز روند کشت زعفران، ابتدا بصورت آزمایشی این گیاه در 14 شهرستان کابل کشت می‌شود و پس از آن در دیگر مناطق نیز توسعه داده می‌شود.

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی و دامپروری افغانستان در سال گذشته کشاورزان این کشور 4675 کیلوگرم زعفران را از زمین‌های تحت کشت زعفران برداشت کرده‌اند.

در حال حاضر زعفران افغانستان از مرغوبترین زعفران‌های دنیاست که به کشورهای زیادی از جمله آمریکا و کانادا صادر می‌شود و در حال تبدیل شدن به یک محصول استراتژیک در این کشور است.

free joomla templatesjoomla templates