رییس اتاق بازرگانی ایران را بشناسید

Image result for ‫شافعی‬‎به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این برای دومین بار است که شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران می‌شود: بار اول به‌دنبال استعفای محمد نهاوندیان از ریاست اتاق و بار دوم پس از استعفای محسن جلال‌پور.

پاییز سال 1392 محمد نهاوندیان از ریاست اتاق بازرگانی ایران استعفا داد. استعفای نهاوندیان، به دنبال مشغله کاری وی پس از انتصاب به‌عنوان رییس دفتر رییس‌جمهور اتفاق افتاد. حسن روحانی، رییس دولت یازدهم دوازدهم مردادماه 1392 در اولین انتصاب مسوولان دولت یازدهم، محمد نهاوندیان را به عنوان رئیس ‌دفتر خود منصوب کرد.

پس از استعفای نهاوندیان، دهم آذر 1392 غلامحسین شافعی، از بین دو کاندیدا رییس اتاق بازرگانی ایران شد. در آن دوره، مسعود خوانساری و غلامحسین شافعی اعلام کاندیداتوری کرده بود که مسعود خوانساری 162 رای و غلامحسین شافعی 178 رای آورد.

در مدت حدود یک‌سال و نیمی که شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران بود، وی بارها تاکید می‌کرد که باید برای اقتصاد کشور، نقشه راه داشت و از رنج نبود استراتژی توسعه صنعت صنعتی گلایه می‌کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در اردیبهشت‌ماه 1394 درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم عنوان کرده بود: «در مورد مسایل اقتصادی، اتفاق مثبت را می‌شود در اقتصاد کلان کشور مشاهده کرد و توانستیم یک مقداری ثبات را در اقتصاد کلان کشور ایجاد کنیم. برای مثال، در طول یکی دو سال گذشته در ارتباط با نرخ ارز شاهد بودیم که تنش‌های گذشته مهار و ثبات ایجاد شده است.»

به گفته وی، «از اقدامات مثبت دیگر دولت، در ارتباط با تورم است که توفیقات خیلی خوبی حاصل شده است. یعنی کاهش نرخ تورم در این مدت و با این درصدی که امروز مشاهده می‌کنیم، قابل تقدیر است؛ البته مهار تورم با رونق مقابله و تضاد دارند، بنابراین ما اگر اصرار بر کاهش نرخ تورم داشته باشیم و به رونق توجه نکنیم، رونق تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.»

پس از آن، 24 خردادماه سال 1394 در انتخابات اتاق بازرگانی ایران، محسن جلال‌پور به عنوان رییس اتاق بازرگانی ایران معرفی شد. در آن دوره، انتخابات ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در حالی برگزار شد که محسن مهرعلیزاده و محسن جلال‌پور، نامزد ریاست این اتاق شده بودند و با انصراف مهرعلیزاده، جلا‌ل‌پور رییس اتاق ایران شد. اما جلال‌پور دهم مردادماه به صورت رسمی به دلیل بیماری از ریاست اتاق بازرگانی استعفا کرد.

جلال‌پور در استعفانامه خود نوشته بود: «حال در بستر بیماری افتاده‌ام، رمقی نمانده. پزشکان صریحا مرا از اشتغالات سنگین و تنش‌زا تا پایان عمر نهی می‌کنند. می‌دانم در بحبوحه کارزار سخت شما زنان و مردان کارآفرین ایرانی، برای نجات اقتصاد ملی نمی‌توان پذیرفت سخنگوی بخش خصوصی، ناقص و نیمه‌کاره درخدمتتان باشد، علی‌هذا امروز اقتضای خدمت به شما، استعفا از ریاست اتاق ایران است.»

بر این اساس، امروز دوباره انتخابات اتاق بازرگانی ایران برگزار شده و اعضای هیات نمایندگان، دوباره شافعی را به عنوان رییس اتاق ایران انتخاب کردند. غلامحسین شافعی‌ و مسعود خوانساری، گزینه‌های مطرح برای کاندیداتوری ریاست اتاق بودند. بر این اساس، شافعی برای دومین‌بار بر صندلی ریاست اتاق ایران تکیه می‌زند.

 

شافعی، تاجر بزرگ انار و زعفران است که همزمان ریاست اتاق بازرگانی مشهد را برعهده دارد. وی، فارغ‌التحصیل رشته مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران است.

قنات قصبه گناباد جهانی شد

 

گناباد- ایرنا- سرپرست پایگاه قنات قصبه گناباد گفت: بعد از پیگیری های مستمر این قنات به عنوان نخستین اثر در استان خراسان رضوی روز جمعه از سوی سازمان یونسکو در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

 

نگار سرتیپ زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در چهلمین کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در شهر استانبول ترکیه، قنات قصبه گناباد از خراسان رضوی به همراه قنات های بلده خراسان جنوبی، زارچ و حسن آباد مشیر مهریز در یزد، جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد بروات و ابراهیم آباد در استان مرکزی به ثبت جهانی رسید.
وی اضافه کرد: ارسال پرونده قنات قصبه گناباد برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو از سالهای گذشته مطرح بوده و در یک سال اخیر با قوت هرچه بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
سرتیپ زاده ادامه داد: گروه ارزیاب سازمان یونسکو شهریور پارسال برای بررسی این موضوع از قنات قصبه گناباد بازدید کرد و مراحل نهایی ثبت دائمی و جهانی این اثر انجام شد.
وی اظهار داشت: ثبت قنات قصبه در فهرست آثار جهانی، نقش بسیار مهمی در توسعه گردشگری پایدار در این منطقه دارد.
وی تصریح کرد: قنات قصبه گناباد از جنبه های گوناگون به خصوص فناوری، مدیریتی، فرهنگ عامه و مناظر طبیعی می تواند به عنوان مهمترین جاذبه گردشگری گناباد و حتی خراسان رضوی یا کشور مطرح باشد و ثبت آن در یونسکو روند این مهم را تسهیل می کند.
وی برقراری تعامل و تعادل نظام مند میان ظرفیتهای محلی و انتقال و ارتقای اقتصادی در جهت تامین آینده ای مطمئن و سودمند برای محیط زیست و توسعه کمی و کیفی فرهنگی منطقه را از دیگر مزیتهای ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار جهانی برشمرد.
سرتیپ زاده گفت: ثبت جهانی این قنات به عنوان یک عامل مهم تامین آب منطقه از 2500 سال پیش تاکنون با وجود تداوم پدیده خشکسالی طی سالهای اخیر، کاهش رطوبت، بارندگی و منابع آب سطحی از اهمیت زیادی برخوردار است. 
قنات قصبه از 2500 سال قبل و در زمان هخامنشیان برای تامین آب شرب در منطقه گناباد ایجاد شده و همچنان در تامین آب این منطقه نقش آفرین است.
قطعه سفالهای پراکنده در اطراف دهانه چاههای این قنات حاکی از این است که رشته قصبه واقع در کانال اولیه اصلی قنات بوده که در زمان هخامنشیان حفر شده و به دنبال آن رشته های دیگر قنات در مواقع خشکسالی حفر شده اند. 
ریزش پی در پی قنات پیشینیان را به یافتن راه چاره ای ترغیب کرد که طی آن در فاصله 683 متری، قنات را به دو شاخه تقسیم کنند تا در صورت ریزش و بسته شدن یکی از کانالها آب از دیگری خارج شده و در داخل انباشته نشود.
قنات قصبه گناباد به لحاظ موقعیت و قدمت آن یکی از بهترین مکانهای گردشگری این شهر محسوب می شود و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.
این قنات یکی از پدیده های حیرت انگیز ساخته دست بشر و نمادی از سازگاری انسان با طبیعت است که از کوی شرقی گناباد، محلی مشهور به برج علی ضامن در داخل رسوبهای ریزدانه آغاز شده و طول آن به بیش از 33 کیلومتر می رسد.
این قنات از یک رشته اصلی و 6 رشته فرعی تشکیل شده که در مجموع 427 میله چاه دارد و عمیق ترین آنها به حدود 300 متر می رسد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز گفت: عمق قنات قصبه گناباد 300 متر، به عنوان بزرگترین و قدیم ترین قنات جهان منحصر به فرد است که هم اکنون برای معرفی هرچه بهتر قنات درصدد مرمت قسمتی از آن هستیم که قابلیت حضور گردشگران را دارد.
محمد رکنی به خبرنگار ایرنا گفت: مادرچاه این قنات در دامنه شمالی سیاهکوه و مظهر کنونی آن در جنوب محله معروف به قصبه شهر گناباد قرار دارد و عمق مادرچاه اصلی آن در انتهای رشته دولاب نو حدود 300 متر و میزان آبدهی آن 130 لیتر در ثانیه است. 
قنات قصبه گناباد سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2963 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
مرکز شهرستان 81 هزار نفری گناباد در فاصله 278 کیلومتری جنوب مشهد واقع است. 
استان خراسان رضوی هم اکنون دارای 1500 اثر تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.
شهرستان 85 هزار نفری گناباد در فاصله 287 کیلومتری مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

زنگ خشکسالی درخراسان رضوی

 

عضو مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی گفت: کمیته ناجیان پیش از این اعلام کرد که ۸۵ درصد آب های زیر زمینی برداشت شده و آیندگان تنها باید با ۱۵ درصد آب زندگی کنند که این پیش بینی در حال تحقق است.
 
 
به گزارش بهزاد صادقی ظهر دوشنبه در نشست خبری در محل جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کشور ایران پنج هزار سال است که با کمبود آب و خشکسالی رو به رو شده و آب های زیر زمینی نیز در حال تمام شدن است.
 
عضو مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی افزود: این موضوع باعث خشکسالی فلات و مزارع کشاورزی ایران شده و نیاز است به گیاهانی روی آورده شود که آب کمتری رامصرف می کنند.
 
وی ادامه داد: کمیته ناجیان آب در سال های گذشته اعلام کردند که ۸۵ درصد آب های زیر زمینی برداشت شده و آیندگان تنها باید با ۱۵ درصد آب باقی مانده باید زندگی کنند و در حال حاضر این پیش بینی در حال تحقق است.
 
وی از وجود شورای تولید زعفران در سازمان جهاد کشاورزی خبر داد و اضافه کرد: اعضای این شورا درهر ماه به مسائل مختلف کاشت و برداشت زعفران پرداخته و روند آن را بررسی می کنند.
 
صادقی عنوان داشت: در سال گذشته به ۲۳۷ تن زعفران تولید شد و زعفران به تنهایی شش برابر کل چغندر، ۵/۶ برابر پنبه و به اندازه تمام برداشت گندم در خراسان رضوی در آمد داشته است.
 
کارشناس سابق تحقیقات کشاورزی گفت: خراسان جنوبی مهم ترین استانی بوده که در نگهداری زعفران و رشد آن تولید چشمیگیری داشته است و درآمد زعفران کار ها با درآمد چغندر، پنبه و گندم آنجا مساوی بوده است.
 
وی اشتغال زایی را یکی دیگر از مزایای تولید زعفران دانست و ادامه داد: امسال برای حدود ۹۰ هزار نفر اشتغال به وجود آورده است زیرا یک هکتار زعفران ۲۲۰ روز کاری را خواهد داشت و در استان خراسان رضوی ۸۵ هکتار زعفران کاری داریم.
 
صادقی افزود: با توجه به آماری که وزارت صنایع و معدن اعلام کرده است تولید یک شغل در صنایع متفاوت ۸۰ میلیون تومان هزینه در بر دارد اما زعفران با ۹۰ هزار هتکار همین ظرفیت را به وجود آورده است.
 
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی گفت: رقیبانی مانند افغانستان و چین شروع به کاشت زعفران گلخانه کرده و در این امر موفق نیز بوده اند به همین دلیل سازمان جهاد کشاورزی شروع به تشویق و حمایت از کشاورزان مخصوصا کشاورزان زعفران کرده است.
free joomla templatesjoomla templates