ممنوعیت صادرات زعفران به افغانستان 

ریاست جمهوری افغانستان براساس پیشنهاد وزارت کشاورزی و دامداری این کشور، واردات پیاز و زعفران را به افغانستان ممنوع کرد تا فرصت برای توسعه کشت زعفران و بهبود صادرات در داخل فراهم شود.

 

به گزارش صبحانه،«نصیراحمد درانی» وزیر کشاورزی افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که این تصمیم بر اساس پیشنهاد وزارتخانه او انجام شده و این کار باعث می شود که توجه بر رشد توسعه کشت زعفران متمرکز شود.

 

وی گفت که واردات زعفران خارجی و صادر کردن دوباره آن ، اعتبار زعفران افغانستان را که طی سه سال گذشته کیفیت خود را در سطح نخست جهان حفظ کرده است، یک خطر محسوب می شود.

 

به گفته درانی همچنین واردات پیاز زعفران به خاطر احتمال انتقال امراض گیاه زعفران و کاهش برداشت و اثر منفی که بر تولید و کیفیت زعفران افغانستان خواهد داشت، ممنوع شده است.

 

پیش از این اتحادیه زعفران کاران افغانستان نیز در دیدار با رئیس جمهوری این کشور خواستار منع واردات زعفران و پیاز آن به کشور شده بود، هر چند واردات زعفران وصادرات دوباره آن را از افغانستان تاکنون تایید نکرده است.

 

درانی حدود 20 روز پیش در مجلس نمایندگان افغانستان گفت که تولید زعفران افغانستان در سال گذشته حدود 10 تن بود اما این کشور بیش از 15 تن زعفران صادر کرده است که بیانگر واردات قاچاقی زعفران و صادرات دوباره آن است.

 

وی گفت که اگر جلو این روند گرفته نشود اثرات بدی بر تجارت و اعتبار زعفران افغانستان خواهد گذاشت و خواستار جلوگیری از آن شد.

 

وزارت کشاورزی افغانستان سال گذشته اعلام کرد که 10.6 تن زعفران در سال زراعی 1396 در این کشور تولید شده و این محصول از پنج هزار و 205 هکتار زمین تحت کشت زعفران برداشت شده است.

براساس طرح وزارت کشاورزی افغانستان قرار است طی پنج سال آینده 14 تن زعفران در افغانستان تولید شود و برهمین اساس توزیع پیاز زعفران بین کشاورزان و گسترش مزارع آن افزایش خواهد یافت.

 

زعفران سرخ فام شرق گناباد 

@gsaffron

سهم ایران در بازار جهانی زعفران از ۳۰

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه باید کاری کرد که سهم ایران در بازار جهانی زعفران از ۳۰ درصد به ۸۰ درصد ارتقا یابد، گفت: برای کسب سهم ۸۰ درصدی در بازار زعفران، یک برند قدرتمند زعفران ایرانی تشکیل شود.
 

علی‌اوسط هاشمی طی نشستی با مسئولان بخش خصوصی و دولتی زعفران، با موضوع «اتخاذ تصمیم در خصوص مباحث صادرات و تجارت در بازار زعفران» با اشاره به ضرورت اندیشیدن در سطح ملی برای تحقق منفعت ملی، افزود: وقتی یک برند قدرتمند در عرصه زعفران ایرانی تشکیل شود، بدون شک هم به نفع کشاورزان خواهد بود و هم منافع بازرگانان تامین می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد: حتی می‌توان زمینه ایجاد بورس جهانی زعفران در ایران را فراهم کرد و در این راستا باید دست‌اندرکاران این محصول با نماینده فائو وارد فاز همکاری شده و از آنها کمک بگیرند.

هاشمی، ادامه داد: بازرگانان باید کاری کنند که کشاورزان برای تولید بیشتر تشویق شوند. این موضوع برای تجار نیز وزنه اعتباری محسوب خواهد شد و انسجام لازم در صیانت از تولید ملی را رقم می‌زند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تولید حداقل ۷۰ درصد زعفران جهان را در اختیار ایرانی‌ها دانست و گفت: شاید در تعیین قیمت نفت، اختیار چندانی نداشته باشیم، اما قطعا می‌توانیم در کنترل قیمت کالایی مانند زعفران، قوی‌تر عمل کرده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

این مقام مسئول، با گلایه از اینکه هنوز نتوانسته‌ایم شهرک صنعتی زعفران ایجاد کنیم، اظهار کرد: اکنون زعفران تنها بر اساس مصرف داخل کشور، بسته‌بندی می‌شود و تنوع مصرف بازارهای بین‌المللی را در آن لحاظ نکرده‌ایم. این در حالی است که می‌شود با تشکیل بورس جهانی زعفران، جهان را متقاعد کرد که برای خرید این طلای سرخ، از هر نقطه دنیا به ایران مراجعه کنند.

هاشمی تاکید کرد: باید رقابت را از درون به بیرون انتقال داد و در بازارهای خارجی از زعفران به عنوان کالایی که ویژه ایران است، صحبت کرد. این انعطاف، انگیزه تولید در کشاورزان را نیز افزایش داده و در نهایت برای کشور سودآور خواهد بود.

 

ضرورت ساماندهی صادرات زعفران

نتیجه تصویری برای صادرات زعفران 

پیمان یوسفی آذر گفت: بیش از ۲۰۳ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار پارسال صادر شده است.

او متوسط عملکرد تولید زعفران کشور را ۳.۳ کیلوگرم در هر هکتار اعلام کرد و گفت: پارسال از ۱۰۵ هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران، حدود ۳۳۶ تن محصول تولید شد.

به گفته یوسفی آذر، توسعه نیافتگی مکانیزاسیون، عدم نهاده پذیری زعفران و خستگی زمین به دلیل کشت ممتد می تواند منجر به کاهش عملکرد این محصول شود.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی با بیان اینکه در زمینه راه اندازی صنعت پیاز زعفران باید فکر شود، اظهار داشت: استان های مختلف متقاضی پیاز زعفران هستند. سالانه با مازاد تولید پیاز زعفران روبرو هستیم و باید برای آن در داخل کاری انجام دهیم.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز از ورود این سازمان در بازار زعفران کشور از ۲۰ مهر خبر داد و گفت: از این تاریخ مراکز خرید ما در حاشیه بازار برای خرید زعفران اقدام می کنند و این محصول حداقل در سه ماه اول کار در داخل کشور عرضه نخواهد شد.

صفایی با بیان اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی با دو شیوه خرید زعفران را انجام می دهد، تصریح کرد: در شیوه نخست با قیمت توافقی، این محصول از زارعان خریداری می شود و در شیوه دیگر زعفران را به امانت از بهره برداران می گیریم و در بورس عرضه می کنیم.

او بر ساماندهی صادرات زعفران کشور تاکید کرد و مطالعات و کارهای پژوهشی در زمینه زنجیره ارزش زعفران را ضروری خواند و گفت: نتایج کارهای پژوهشی باید در اختیار زارعان قرار گیرد.

غلامرضا میری نایب نیز بر آماده کردن زیرساخت ها برای توسعه صادرات این محصول تاکید ورزید و تصریح کرد: اگر می خواهیم تولید زعفران را مدیریت کنیم و جایگاه آن را ارتقا دهیم باید با بکارگیری مکانیزاسیون برداشت، کیفیت و سلامت این محصول را افزایش و هزینه های تولید را کاهش دهیم.

او تثبیت قیمت زعفران در توسعه صادرات آن را مهم دانست و اذعان داشت: اگر ما نتوانیم به مشتری های خارجی، قیمت بدهیم، آنها را از دست خواهیم داد.

میری پیش بینی کرد: تولید زعفران نسبت به پارسال حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: اگر متوسط راندمان تولید این محصول به شش کیلوگرم برسد، سالانه ۷۰۰ تن تولید خواهیم داشت که برای بازار آن باید فکر اساسی کرد.

او عوارض زیاد برخی از کشورها برای زعفران ایران را از موانع توسعه صادرات بیان کرد و از دولتمردان خواست برای کاهش این تعرفه ها تلاش کنند.

میری اظهار داشت: تمام زعفران ایران به صورت بسته بندی از ۲دهم گرم تا ۵۰۰ گرم صادر می شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در مورد سرمایه گذاری در حوزه زعفران گفت: برای مدیریت بازار زعفران حداقل به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

سهم ایران از صادرات زعفران تنها ۳.۷ درصد از گردش ۸ میلیارد دلاری

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سهم ۹۰ درصدی ایران در تولید جهانی زعفران گفت: کشورمان تنها ۳.۷ درصد از گردش ۸ میلیارد دلاری زعفران در دنیا را در اختیار دارد.

 به نقل از فارس، پیمان یوسفی آذر امروز در نخستین پویش ملی گیاهان دارویی که در سالن توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، به اهمیت گیاهان دارویی در ارز آوری برای کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه تا پیش از این با وجود ظرفیت‌های فراوان در تنوع گیاهان دارویی در کشور این محصولات را به صورت فله‌ای صادر می‌کرده‌ایم و طرف خارجی آن را به صورت قطره‌ای و با قیمتی بسیار بالاتر به کشور ما وارد می‌کند.

وی از پیگیری‌ انجام‌شده طی یک سال گذشته توسط نمایندگان مجلس و وزیر جهاد کشاورزی برای به سرانجام رساندن برنامه گیاهان ملی دارویی خبر داد و گفت: بالاخره این برنامه به سرانجام رسید، تا حدی که برای بودجه سال آینده دارای ردیف اعتباری ملی خواهد بود که بعد از ۳۵ سال اتفاق خواهد افتاد.

وی در مورد جزئیات این طرح گفت: در این طرح موارد تازه‌ای که در ساختار تولید و استاندارد برابر شاخص‌های بین‌المللی وجود دارد، دیده شده که اگر محقق نشود، این طرح در سایر حلقه‌ها فلج خواهد شد. همچنین سیاست‌ کاشت، داشت و برداشت نیز تدوین شده است.

یوسفی‌آذر همچنین از آشفتگی‌ در بازار داخلی کشور گلایه کرد و گفت: ما همچنین در بازارهای خارجی جایگاهی نداریم و درحالی‌ که ۱۲۰ میلیارد دلار گردش مالی گیاهان دارویی در دنیاست،‌ حجم اندکی به ما اختصاص دارد.

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: حجم گردش مالی زعفران در دنیا ۸ میلیارد دلار است،‌ در حالی‌که حجم مالی زعفران ما ۳۰۰ میلیون دلار (۳.۷ درصد) است و ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود، اما نتوانسته‌ایم آن را تجاری‌سازی کنیم.

وی همچنین به اهمیت زعفران به‌عنوان محصول خاص تولیدی کشور اشاره کرد و گفت: برای زعفران نیز کارگروه ملی از یک ماه گذشته تشکیل شده که همه دست‌اندرکاران از کشاورز گرفته تا صادرکنندگان برتر در این کارگروه حضور داشته تا با هم‌اندیشی، نقاط ضعف این حوزه برطرف شود.

یوسفی‌آذر از تعرفه ۳۰ درصدی هند برای واردات زعفران از ایران انتقاد کرد و گفت: طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی با گمرک و وزارت امور خارجه مکاتبه کرده‌ایم که یا قراردادهای تعرفه ترجیحی با این کشور بسته شود، یا عضو WTO شویم و یا اینکه سیاست‌های متقابل تنبیهی در برابر واردات کالا از هند در نظر بگیریم و ما هم برای برنج وارداتی هند همین سیاست‌های محدود‌کننده تعرفه‌ای را اعمال کنیم.

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه‌ریزی برای افزایش توسعه صادرات زعفران خبر داد و گفت: بنا داریم طی ۵ سال آینده، صادرات زعفران را به ۲.۵ میلیارد دلار برسانیم که لازمه آن افزایش تولید بیشتر زعفران است و در حال حاضر متوسط برداشت زعفران در استان خراسان،‌۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم در هکتار است، در حالی‌که در برخی مزارع الگویی تا ۳۹ کیلوگرم هم از این محصول برداشت شده است.

وی همچنین از تأسیس دفاتر زعفران ایران در ۱۰ کشور هدف ازجمله استرالیا،‌ اسپانیا،‌آلمان، فرانسه، هند و چین خبر داد و افزود: فعالان این حوزه که برای تأسیس دفتر در این کشورها اقدام کنند، می توانند تسهیلات با نرخ ۶ درصد بگیرند.

یوسفی‌آذر همچنین به ظرفیت بالای تولید گل محمدی در کشور اشاره کرد و گفت: با آنکه ۱۷ هزار هکتار سطح زیرکشت گل محمدی داریم، اما سهم ناچیزی در بازار اسانس این محصول داریم و ۶۵ درصد اسانس دنیا را بلغارستان تولید می‌کند.

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی واردات بی‌رویه و بدون نظارت از چین را یکی از موانع برای توسعه صنعت اسانس‌گیری در کشور دانست و گفت: همین مسئله باعث شده تا صنعت اسانس‌گیری نتواند پا بگیرد، به‌عنوان‌مثال ما نعناع فلفلی در زربند را با هزار زحمت و با کیفیت مطلوب لیتری ۸۰۰ هزار تومان تولید می‌کنیم، از آن طرف این محصول بدون اینکه مشخص باشد، حاوی چه عناصری است با عنوان نعناع فلفلی لیتری ۱۶۰ هزار تومان وارد کشور می‌شود.

وی گفت: جالب‌تر آن است که با یک تعرفه ثابت محصولات مختلفی از جمله آویشن و برگ‌بو وارد کشور می‌شود، درصورتی‌که ما ۱۲۵ تعرفه مشخص برای گیاهان دارویی تعریف کرده‌ و تمام کدها را مشخص کرده‌ایم، تا از طریق سازمان توسعه تجارت برای سال آینده در کتاب تعرفه وارد شود.

وی ادامه داد: حداقل این تعرفه برای واردات گیاهان دارویی ۵ درصد است و پس‌ازآن باید مشخصات فنی بهداشتی هم به‌طور سخت‌گیرانه لحاظ شود؛ چراکه وقتی پسته ما در فرانسه تنها با آفلاتوکسین ۱۰۰ پی‌پی‌ام برگشت می‌خورد، ما نباید برای واردات محصولات مشابه به ایران سخت‌گیری کنیم.

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از برنامه برای افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی خبر داد و گفت: در برنامه ششم در نظر داریم تا ۱۰۰ هزار هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی اضافه کنیم، به شرط آنکه ابتدا بازاری برای آن وجود داشته باشد، نه آنکه محصول تولید کنید و بعد روی دستمان بماند.

 

یوسفی‌آذر از حمایت برخی کشورهای همسایه برای توسعه کشت گیاهان دارایی به‌عنوان یک الگو یاد کرد و گفت: در استانبول دپارتمان گیاهان دارویی راه انداخته‌اند که شخص آقای اردوغان در آنجا حضور یافته و هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلاری برای صادرات محصولات گیاهان دارویی تعیین کرده است،‌ آن وقت ما به هزار سختی و پیگیری توانسته‌ایم هدف‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلار را برنامه‌ریزی کنیم.

واردات زعفران صحت دارد؟

 

 

نتیجه تصویری برای واردات زعفرانبرخی از مسئولین با اشاره به اینکه ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا به شمار می رود، واردات آن را تکذیب کرده و در مقابل برخی کارشناسان، واردات این محصول را منوط به پرداخت تعرفه 55 درصدی گمرک می‌دانند.
 
 
 
زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی در کشورمان محسوب می شود که اگر به آن بها داده شود، قطعاً پتانسیل های بالقوه آن جهت صادرات به بالفعل تبدیل می شود.

 
 این در حالی است که مسائل و موضوعات مختلفی نظیر واردات و قاچاق پیاز زعفران دست و پای این صنعت را بسته و از سرخی کاسته است. حال جای سؤال است که چرا مسئولین مربوطه با وجود نقش پراهمیت این محصول در بازارهای صادراتی، واردات آن را آزاد کردند؟

 
البته برخی از مسئولین امر با اشاره به اینکه ایران بزرگترین تولیدکنندۀ زعفران در دنیا به شمار می رود، واردات آن را تکذیب کرده و در مقابل برخی کارشناسان  واردات محصول را منوط به پرداخت تعرفه 55 درصدی گمرک می‌دانند.

 
رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی  اظهار داشت: آزادسازی واردات زعفرانمخاطرات زیادی برای چرخه اشتغال، تولید و صادرات محصول در بر خواهد داشت.

 
به گفته وی زعفران یک کالای ملی و استراتژیک به شمار می رود که از کمیت و کیفیت آن باید حمایت کرد.

 
نورانی با اشاره به اینکه واردات زعفران برای بزرگترین تولیدکننده، امری نادرست است، افزود: با واردات زعفران به هر میزان تعرفه ای که  صورت گیرد، مخالف هستیم، چرا که اخذ تعرفه، قاچاقِ محصول را به همراه دارد.

 
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: عده ای برای جیب زدن سود سرشار پیاز گیاه زعفران، اقدام به قاچاق پیاز می نمایند که ادامه این روند می تواند در آینده ، انحصار بازار این محصول را از دست ایران خارج کند.

واردات زعفران توجیه ندارد

 
غلامرضا میری نائب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به آنکه سایر کشورها تنها 8 درصد تولید زعفران را در اختیار دارند از این رو واردات زعفران به ایران صحت ندارد.

 
وی با اشاره به اینکه گمرک تعرفه 55 درصدی برای واردات زعفران دریافت می نماید، افزود: در صورت واردات زعفران خلأ قانونی پیش رو نخواهیم داشت و با توجه به اینکه ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا به شمار می رود، اخذ این تعرفه  برای واردکنندگان، صرفه اقتصادی ندارد.

نرخ زعفران وارداتی از داخلی بالاتر است

 
غلامرضا منوچهری دبیر شورای ملی زعفران اظهار داشت: برای  واردات زعفران جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، چراکه سایر کشورهای تولیدکننده، زعفران به قدری که بتوانند آن را به بازارهای هدف از جمله ایران صادر نمایند، در دسترس  ندارند.

 
با اشاره به اینکه واردات زعفران جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، افزود: سایر کشورهای تولیدکننده، زعفران به قدری که بتوانند آن را به بازارهای هدف از جمله ایران صادر نمایند، در دسترس  ندارند.

 
منوچهری با اشاره به اینکه نرخ زعفران وارداتی از داخلی بالاتر است، یادآور شد: زعفران ایرانی برای رقبا آنقدر توجیه دارد که پس از خرید تحت عنوان بسته بندی های جدید اقدام به صادرات می نمایند.
free joomla templatesjoomla templates