زعفران ودرمان

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: زعفران یک گیاه دارویی مهم است که از گذشته‌های دور تا کنون برای درمان برخی از انواع بیماری‌ها در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 

‌به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، مهدی ابراهیمی با بیان اینکه استفاده از زعفران برای دستیابی به اهداف درمانی به دوران روم و یونان باستان برمی‌گردد، افزود: از زعفران برای درمان مشکلات شکمی، نفخ، سرفه، کولیک، بیخوابی، بیماری‌های قلبی و همچنین به عنوان داروی مسکن و آرامبخش و استفاده از خواص قی آور آن استفاده می‌شده است.

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: استفاده از زعفران در طب سنتی چین نیز بسیار مرسوم بوده و در کتاب طب سنتی چینی با عنوان "یی-لین-جی-یاو" که در زمان سلسله مینگ (قرن شانزدهم) نوشته شده به این گیاه دارویی اشاره شده است.

ابراهیمی ادامه داد: در این کتاب طب چینی، اثرات زعفران بر بهبود گردش خون به منظور از بین بردن خون ایستایی بطور مشروح توضیح داده شده است.

وی اظهار کرد: در طب اسلامی نیز یکی از مهم‌ترین کتاب‌های پزشکی، کتاب القانون یا قانون در طب ابوعلی سینا است که در آن به توضیح ۸۰۰ داروی طبیعی پرداخته شده و بخشی مجزا از این کتاب به بیان خواص درمانی زعفران اختصاص داده شده است.

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: در طب هندی موسوم به آیور ودا از زعفران به عنوان یک ماده آدابپتوژن نام برده شده و در قانون نامه دارویی انگلیسی به شربت زعفران، گلیسیرین زعفران و عصاره زعفران اشاره شده است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه زعفران باعث تسهیل هضم شده و روغن‌های فرار آن در درمان بی خوابی اثرات مفیدی دارد، خاطرنشان کرد: در جنوب آسیا از زعفران به طور وسیعی برای بیماری‌های کبد، کلیه و مثانه و همچنین درمان وبا استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تنتور زعفران برای درمان بیماری‌های پوستی مانند زرد زخم مفید است، افزود: دانش سنتی استفاده از خواص درمانی زعفران، محققین سراسر جهان را مجذوب خود کرده است و تنها در طی چند دهه اخیر، چندین مولکول از این گیاه جداسازی شده‌اند که دارای اهمیت دارویی فوق العاده‌ای هستند.

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: این مولکول‌های فعال به لحاظ بیولوژیکی همان آپوکاروتنوئیدهای منحصر به فرد زعفران مانند کروستین، کروسین، پیکروکروسین و سافرانال هستند.

ابراهیمی ادامه داد: مشخص شده است که این مولکول‌ها دارای فعالیت‌های دارویی متنوعی هستند که طیف وسیعی از بیماری‌ها شامل محافظت عصبی تا اثرات ضد سرطانی را دربرمی‌گیرد.

وی بیان کرد: امروزه کشور ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده مرغوب‌ترین زعفران جهان پتانسیل بالقوه عظیمی برای بهره برداری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از این موهبت بزرگ را دارد.

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: در همین راستا، طی سال‌های اخیر انجام پژوهش‌های کاربردی در زمینه گیاه دارویی زعفران در قالب فعالیت‌های گروه پژوهشی بهینه‌سازی تولید و فرآوری گیاهان دارویی در دستور کار مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی قرار گرفته است.

ابراهیمی گفت: در حال حاضر استان خراسان جنوبی پس از استان خراسان رضوی، دومین تولیدکننده زعفران کشور است که حدود ۲۰ درصد از کل زعفران کشور را تولید می‌کند.

خواص و فواید ریشه سفید زعفران

#زعفران سفید

خواص و فواید ریشه سفید زعفران

آیا از خواص ریشه های سفید زعفران اطلاع دارید؟خواص و فواید ریشه سفید زعفران موضوعی است که می خواهیم به آن بپردازیم.

زعفران مصرف کنید تا سالم بمانید.از نظر خواص درمانی ،گیاه زعفران برای دردهای عصبی ، کم خوابی ، تشنج،آسم ، روماتیسم و دردهای لثه مورداستفاده قرار می گیرد.مهمترین خواص دارویی گیاه زعفران در درمان سرطان پروستات است. این بیماری بر اثر تغییرات هورمونی حاصله نظیر کم شدن مقدار آندرسترون و یا افزایش مقادیر سرمی استروژن ،استرادیول و آندروژن بوجود می آید. آلکالوئید لیکوپن با کم کردن آندروژن ها منجر به آتروفی سلول های اپیتلیال  آن شده و از تاثیر آندروژن بر روی بافت ها جلوگیری می کند و بدین ترتیب سرطان پروستات درمان می شود

@gsaffron

زعفران و فواید

زعفران دارای مواد مغذی زیادی است  که از بسیاری از بیماری ها جلوگیری میکند.زعفران دارای  روغن های  پینن، بورنئول و ژرانیول است که همین روغنها برای سلامتی بدن خوب است.زعفران، خلق و خو را بهتر میکند به همین دلیل یک داروی خوب برای بیماری افسردگی استدر طب عوام به عنوان آرام بخش، مسکن، ضداسپاسم و مقوی معده مصرف می شود. در تغذیه به عنوان معطر کننده، طعم دهنده و رنگ کننده (زعفران باعث ایجاد رنگ زرد طلایی خوش رنگ، بوی مطبوع و مزه ای خوب، در غذاها می شود) به کار می رود.

با توجه به رنگ بسیار غلیظی که از آن تولید می شود در صنایع آرایشی، داروسازی، قنادی، و تهیه لیکورها از آن استفاده می شود.

مقدار مصرف:

۱۰ تا ۱۵ عدد از خامه ها در یک لیوان آب برای یک نوبت مصرف به کار می رود. مقدار مصرف عادی آن روزانه حدود یک گرم است؛ همچنین مقدار مصرف تنتور آن حدود ۱۵ قطره در روز است.

عوارض جانبی:

مصرف زیاد آن قاعده آور و سقط کننده جنین است. همچنین مصرف زیاد آن ممکن است باعث استفراغ، خون ریزی رحمی، اسهال خونی، خون در ادرار، خون دماغ، خون ریزی کنار چشم و لب، زرد شدن پوست و زرد شدن غشاء مخاطی شود.

مصرف حدود ۲۰ گرم آن به طور کلی کشنده است.

داروهای گیاهی:

عصاره ی زعفران که به نام “Swedish bitters” گفته می شود، توسط کارخانجات زیادی تهیه و به بازار عرضه می شود.

نگه داری:

برای نگه داری ایده آل زعفران باید از نور و رطوبت محافظت شود.

بهترین ظروف نگه داری زعفران در درجه اول ظروف فلزی و بعد ظروف شیشه ای رنگی است. ظروف پلاستیکی برای نگه داری مناسب نیستند، زیرا در مدت کوتاهی اسانس آن کم شده و از مرغوبیت آن کاسته می شود.

همچنین بهتر است هنگام مصرف به صورت پودر درآید و یا پودر آن در زمان کوتاهی مصرف گردد؛ چون اسانس معطر آن از پودر، زودتر تبخیر می شود.

 

تحقیقات جدید در مورد زعفران:

در تحقیقاتی که به تازگی در آمریکا صورت گرفت، نشان داده شده است که کروستین موجود در زعفران در نخاع، فشار خون، ادم مغزی و پاپیلمای پوست در حیوانات اثرات مثبت و ارزنده ای ایجاد کرده است. تحقیقات دیگری نشان داده است که زعفران اکسیژن پلاسما را افزایش داده و دارای اثرات ضدسرطان می باشد.

تحقیقات دیگری نشان داده است که زعفران می تواند باعث کاهش تری گلیسریدها و کلسترول گردد. همچنین مطالعاتی در اسپانیا نشان داده است که کاهش امراض قلبی در قسمتی از این منطقه احتمالاً مربوط به مصرف دائم از زعفران می باشد.

مهمترین اثرات گزارش شده زعفران:

ضددرد، ضد افسردگی، ضد سم، ضد ادم، ضد اکسیدان، ضدعفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد تومور، تقویت کننده قوای جنسی، مقوی قلب، خنثی کننده رادیکال های آزاد، سقط کننده، معرق، هضم کننده غذا، قاعده آور، خلط آور، بند آورنده خون، کاهش دهنده کلسترول، کاهش دهنده پُرفشاری خون، نارکوتیک (مخدر)، مقوی اعصاب، محافظ اعصاب، مسکن، محرک، مقوی معده، مقوی رحم.

زعفران و افزایش بینایی رابطه ای مستقیم دارند

رابطه  علمی زعفران و افزایش بینایی

محققان عموما به بررسی مشکلات بینایی در سنین مختلف می پردازند در عین حال، عوامل پیری که به ضعف چشم منجر می شود می توان به بیماری ماکولار اشاره کرد. محققانی که بر روی این بیماری و به طور کلی روی سلامت چشم تحقیقات انجام می دهند گزارشی منتشر کرده اند که به اهمیت زعفران و افزایش بینایی می پردازد. در واقع آن ها معتقدند افرادی که به طور منظم زعفران مصرف می کنند از نظر قدرت بینایی در رده بالاتری هستند و نا بینایی در آن ها کمتر مشاهده شده است.

زعفران و افزایش بینایی  در بیماران ماکولاری

بیماری ماکولار زمانی رخ می دهد که نمی توان جلوی آن را گرفت و بدین ترتیب ضعف بینایی و عارضه چشم از اثرات جدا نشدنی آن است اما محققان می گویند افرادی که از این بیماری رنج می برند با مصرف زعفران و افزایش بینایی روبرو بوده اند. این نکته بسیار جالب است و نقطه امیدی برای برگرداندن سلامت چشم در پیری به شمار می آید. در واقع مکمل های حاوی زعفران به این بیماران کمک می کند که سلول های بینایی خود را ترمیم کنند و چشمانی روشن تر داشته باشند.در انتها خوب است به طور خلاصه اشاره ای به این موضوع داشته باشیم که برای درمان بسیاری از بیماری های ژنتیکی مرتبط با چشم، می توان از مکمل ها و مواد زعفرانی استفاده کرد تا بتوان ژن های مرتبط را بهبود بخشید و جلوی پیشرفت بیماری ها را گرفت. مصرف زعفران در دوره های جوانی و میان سالی می تواند مشکل بیماری های چشمی در پیری را تا حد زیادی بکاهد و بدین ترتیب، سالمندی با سلامت چشم همراه باشد. نتیجه تصویری برای شبکیه  چشم وزعفران

 

 

 نتیجه تصویری برای شبکیه  چشم وزعفران

 

 

زعفران و افسردگی

زعفران گلی زیبا و خوشبو است که به علت خواص درمانی بی شمار و هم چنین رنگ زیبا کاربردهای زیادی در مصارف غذایی دارد. به علت دارا بودن بوی خوش و رنگ نارنجی آن در دم کردن چای می‌توانید از آن استفاده نمایید. چای زعفران نیز از گذشته تاکنون محبوب خانواده‌ها بوده است و آن را به همراه لیموی تازه و یا اندکی عسل مصرف می‌کرده‌اند زیرا نوشیدن چای زعفران باعث هضم شدن غذا می‌گردد. در ادامه این مطلب را به نقل از سوران بخوانید.
 
 
 دمنوش زعفران ضد اضطراب و افسردگی

زعفران از نظر طب سنتی ایران، طبیعتی گرم دارد. استفاده از این دمنوش در دوران بارداری منع مصرف دارد زیرا موجب سقط جنین می‌شود.

مواد لازم برای تهیه دمنوش زعفران
زعفران (به ازای هر نفر) یک چهارم قاشق مرباخوری
عسل ۱ قاشق غذاخوری

برای تهیه چای زعفران، شما می‌توانید به چای سیاه که دم می‌کنید اندکی زعفران بیفزایید که در این صورت طعم جدید در چای به وجود می‌آید.
 
اما اگر می‌خواهید دمنوش زعفران را تهیه نمایید:
ابتدا لازم است که در قوری مقداری زعفران ریخته، تقریبا یک چهارم یک قاشق مربا خوری و سپس یک قاسق غذاخوری عسل اضافه کرده و مقداری اب جوش بر روی آن بریزید و با یک قاشق هم بزنید و وقتی که خوب مخلوط شد میزان آب جوش را زیاد تر نمایید و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی حرارت غیر مستقیم قرار داده تا دم بکشد.
 
شما می‌توانید به جای عسل از نبات و یا شکر نیز استفاده نمایید و میزان آنها را نیز بر حسب سلیقه‌ی خودتان کم و زیاد کنید.
 
اگر می‌خواهید یک دمنوش زعفران کاملا متفاوت داشته باشید ۲ قاشق غذاخوری گلاب نیز به آن بیفزایید تا یک نوشیدنی صد درصد آرامش بخش شود.
 
 
 دمنوش زعفران ضد اضطراب و افسردگی

سایر خواص زعفران
دمنوش زعفران خاصیت اشتها آور داشته و در بهبود عملکرد دستگاه گوارش تاثیر دارد، همچنین به هضم غذا نیز کمک می‌کند.
این دمنوش به علت فرح بخش بودن خاصیت ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد.
این دمنوش به رفع نفخ معده و هضم غذا کمک می‌کند.
این دمنوش خون ساز است و موجب تسهیل گردش خون و همچنین کاهش فشار خون می‌شود.
دمنوش زعفران ادرارآور بوده و کلیه و مثانه را پاک می‌کند.
این دمنوش به علت وجود آنتی اکسیدان خاصیت ضد سرطان نیز دارد.
free joomla templatesjoomla templates