قاچاق پیاز گل زعفران به افغانستان متوقف نشده است 

 

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد " "، متاسفانه با اعمال سیاست‌های اشتباه بازارداخلی و خارجی محصول زعفران را از دست داده ایم و باید به فکر جبران آن باشیم بر این اساس با داشتن برندهای ممتاز بین‌المللی زعفران و به روزکردن صنایع تبدیلی می توان بازارهای داخلی و خارجی طلای سرخ کشورمان را حفظ کرد. 

متاسفانه طبق شنیده های خبرنگار "  پیاز طلای سرخ ایران به صورت قاچاقی به افغانستان صادر می شود که مسئولان باید درخصوص قاچاق پیاز زعفران به کشورهای همسایه تصمیمات مقتضی را گرفته  و برای رونق دوباره این محصول تلاش کنند. 

درسال های گذشته روند تولید زعفران به گونه ای بود که مقام اول تولید و صادرات را داشتیم و اگر در روند تولید و صادرات غیراصولی پیاز زعفران به دیگر کشورها کوتاهی کنیم، بازارجهانی زعفران را از دست می دهیم.در گذشته پیاززعفران به افغانستان صادر می شد ولی اکنون با ممنوع بودن صادرات پیاززعفران به کشورهای همسایه هستیم ولی به صورت غیرقانونی صادرمی شود. 

سال هاست که پیاز زعفران از کشور قاچاق می شود،بارها و بارها این موضوع را مطرح شده است،اما همچنان پیاز زعفران قاچاق می شود. باید از این محصول استراتژیک حمایت کنیم تا اتفاقی که برای محصولات پسته و فرش اتفاق افتاد، برای محصول مهمی مثل زعفران نیفتد. 

توجه به صنایع تبدیلی نیاز جدی محصول زعفران است 
با داشتن برندهای ممتاز بین المللی زعفران و به روزکردن صنایع تبدیلی این محصول کشاورزی می تواند علاوه برحفظ بازارهای داخلی،توجه بیشتر بازارهای بین المللی را به ایران جلب کند تا دیگر شاهد زعفران ایرانی با بسته بندی و برندهای اسپانیایی که روانه بازار می شود،‌نباشیم. 

سرمایه‌گذاری درست روی طلای سرخ ایران علاوه بر اشتغال‌زایی ، ارز آوری خوبی برای کشورمان به دنبال دارد. 

free joomla templatesjoomla templates