وقتی عضوشورای ملی زعفران اطلاع از قیمت فعلی زعفران ندارد

 

پیش‌بینی قیمت۷ تا ۸میلیون تومان برای هر کیلوگرم زعفران نو/ باقی ماندن ۳۰تا ۴۰تن زعفران کهنه در انبار دلالان

 

عضو شورای ملی زعفران گفت: زعفران نو از ۲۰ مهر وارد بازار می شود و پیش بینی ما عرضه با قیمت هر کیلوگرم ۷ تا ۸ میلیون تومان است.

 

 این عضو شورای ملی  با بیان اینکه در حال حاضر در بازار داخلی زعفران سال گذشته معامله می شود، اظهار کرد: قیمت روز معامله زعفران کهنه در بازار داخلی 9 تا 10 میلیون تومان است.

وی تاکید کرد: معامله زعفران ایرانی در بازار جهانی تقریبا متوقف شده است. وی چشم داشت مشتریان خارجی برای ورود زعفران سالجاری به بازار را دلیل توقف معاملات در بازار صادراتی عنوان کرد.

 

این عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه انتظار می رود بازار پیش روی زعفران ایرانی در سالجاری متعادل و پر رونق باشد، در پایان از باقی ماندن 30 تا 40 تن زعفران کهنه در انبار دلالان خبر داد.

منبع: اقتصاد آنلاین 

@gsaffron

آغاز صدور کد رهگیری ۴بعدی برای زعفران ایران/ ابلاغ سیاست تولید محصولات ارگانیک به وزارت جهاد کشاورزی

نتیجه تصویری برای زعفران سرخ

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی خبر داد: 90درصد زعفران مصرفی دنیا در ایران تولید می شود که این امر فرصتی بزرگی در اختیار ما قرار داده است که باید از آن بهره برد.

، حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: یکی از مشکلاتی که در عرضه زعفران ایران به بازار جهانی وجود داشت نبود شناسنامه و کد رهگیری برای این محصول بود که از 2 تا 3 گذشته با همت سازمان مرکزی تعاون روستایی آغار شده است.

وی افزود: صدور کد رهگیری 4 بعدی برای 12 هزار بسته 3 تا 3/5 کیلوگرمی زعفران از اولین گام ها برای تولید و عرضه این محصول به صورت ارگانیک است که توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی انجام شده و ادامه دارد.

وی ادامه داد: این کد رهگیری 4 بعدی اطلاعاتی مانند، نام تولید کننده، نام کارشناس ناظر و نام آزمایشگاه را در بر می گیرد، ضمن اینکه همراه آن برگه آزمایشگاه نیز بر روی بسته های زعفران قرار می گیرد.

خرید توافقی زعفران اقدامی نگران کننده

 

 

 

 

 

چند روزی از ماجرای خرید توافقی زعفران از سوی معاونت امور باغبانی می گذرد که با واکنش های متعدد و ابراز نگرانی از سوی صادرکنندگان روبروست.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چند روزی از ماجرای خرید توافقی زعفران از سوی معاونت امور باغبانی می گذرد که با واکنش های متعدد و ابراز نگرانی از سوی صادرکنندگان روبروست.
 
البته ناگفته نماند که طبق اظهارات شورای ملی زعفران این نگرانی ها ناشی از تجربه تلخ سال های گذشته است که هنوز ترکش های  آن به سمت صادرات درحال پرتاب است، چرا که نه تنها تورم و قیمت زعفران در بازار را کنترل نکرد بلکه مشکلاتی در صادرات ایجاد کرد.
 
براین اساس صادرکنندگان از مسوولان وزارتخانه خواستار اعطای منابع و تسهیلات لازم به تشکل ها هستند تا با این راهکار جدید منافع تولید کننده، مصرف کننده و صادرکننده حفظ شود و دیگر با اجرای این امر از سوی سازمان تعاون روستایی تجربه تلخ سال های گذشته تکرار نشود.
 
این درحالی است که حسین صفایی مدیر عامل سازمان تعاون روستایی از ورود سازمان در بازار زعفران از 20 مهر ماه خبر داد و گفت: از این تاریخ مراکز خرید ما در حاشیه بازار برای خرید زعفران اقدام می کنند به گونه ای در شیوه نخست با قیمت توافقی این محصول از زارعان خریداری می شود و در شیوه دیگر زعفران را به امانت از بهر برداران می گیریم و در بورس عرضه می کنیم.
 
همچنین محمد علی طهماسبی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که مشکل اصلی در حوزه زعفران مربوط به بازار است و از این رو تمام تلاش و توانمندی هایمان را بر روی توسعه بازار این محصول می گذاریم.
 
حال باید منتظر ماند و دید که مسوولان اقدام دیگری برای کنترل و مهار بازار به کار می گیرند یا همچنان به روند اجرای خرید توافقی از سوی سازمان تعاون روستایی ادامه می دهند؟
 
علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ،با اشاره به اینکه خرید توافقی و امانی بازار زعفران را ملتهب می کند، اظهار کرد: با توجه به آنکه زعفران یک محصول سرمایه بر است از این رو امکان کنترل بازار با سرمایه گذاری تنها یک الی دو میلیارد تومانی برای تولید 400 تن زعفران وجود ندارد.
 
وی افزود: از معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی انتظار داریم به جای اجرای خرید توافقی و امانی زعفران راهکارهای دیگری جهت هدایت بازار به کار گیرند .
 
حسینی با انتقاد از نبود زیرساخت های لازم برای اجرای خرید توافقی تولید زعفران بیان کرد: با وجود آنکه هزاران زعفران کار در کشور مشغول فعالیت هستند که تولید محصول از نیم تا 10 کیلو را در اختیار دارند، اجرای خرید توافقی بدون ایجاد زیر ساخت ها و سامانه شدنی نیست.
 
عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: برای اجرای این طرح انتظار سه عنصر اصلی تولیدکننده، مصرف کننده و صادرکننده باید مد نظر قرار گیرد.
 
*** خرید توافقی زعفران کارگشا نیست
 
غلامرضا میری نائب رییس شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با بیان اینکه اجرای خرید توافقی زعفران کارگشای کنترل و مدیریت بازار نیست، گفت: تمامی جوانب برای اجرای این امر باید در نظر گرفته شود چرا که در غیر این صورت ضربه مهلکی به تولید، مصرف وصادرات وارد می شود.
 
وی افزود: از معاونت امور باغبانی تقاضا داریم که خرید توافقی و امانی زعفران را به سازمان تعاون روستایی واگذار نکند چرا که ترکش های چند سال گذشته این سازمان ناشی از خرید محصول هنوز به سمت صادرکنندگان پرتاب می شود.
 
میری ادامه داد: اگرچه در چند سال گذشته سازمان تعاون روستایی با هدف تنظیم و تثبیت بازارو کمک به تولیدکننده اقدام به خرید زعفران کرد اما هیچ یک از این اهداف تحقق نیافت.
 
نائب رییس شورای ملی زعفران با اشاره به تبعات منفی خرید توافقی زعفران از سوی تعاون روستایی در بازارهای صادراتی بیان کرد: زعفران های عرضه شده از سوی سازمان تعاون روستایی دارای رنگ های افزودنی در بسته بندی های پلمپ در اختیار صادر کنندگان قرار می گرفت که در صورت عدم ورود زعفران جدید به بازار مطمئنا بازارهای صادراتی را از دست داده بودیم.
 
وی تصریح کرد: از معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی انتظار داریم که در جهت حمایت صادرات و کنترل بازار منابع و تسهیلات لازم را در اختیار تشکل ها قرار دهد چرا که در غیر این صورت موانعی سد راه صادرات طلای سرخ ایرانی خواهد شد

افزایش ۲۰درصدی سطح زیرکشت زعفران در کشور

؛ کارشناس پژوهشی پژوهشکده زعفران کشور در حاشیه برگزاری دوره آموزشی زعفران در منطقه برکوئیه سبزدشت بافق گفت: در طی دوره بیست ساله سطح زیر کشت زعفران در کشور 20درصد افزایش یافته است و 94درصد تولید زعفران در جهانحاصل مزارع ایران است.

سید محمد سیدی افزود:مجموع تولیدات کشور های اسپانیا، ایتالیا، چین، مراکش و یونان 6درصد می باشد.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی قطب تولید این محصول می باشند تصریح کرد:به علت اینکه این مناطق زعفران را صادر می کنند ممکن است در برخی استان ها عملکرد این محصول پایین تر باشد و توسعه زعفران به سایر نقاط ایران توجیه پذیر نباشد.

کارشناس پژوهشی پژوهشکده زعفران کشور بیان داشت:استان یزد با توجه به شرایط مشابهی که با خراسان دارد برای توسعه این محصول پتانسیل بالایی را داراست.

سیدی مشکل عمده زعفران کاران در زمینه توسعه این محصول در سطح استان را شوری آب عنوان کرد و گفت:اگر مسئولان بتوانند برای شوری آب راهکاری ارائه دهند این استان می تواند از پتانسیل بالای خود جهت توسعه این محصول استفاده کند.

انتهای پیام/ص

افزایش ۲۰درصدی سطح زیرکشت زعفران در کشور

موقعیت دوغ وزعفران ایرانی دراجلاس کدکس

با تصویب استانداردهای دوغ و موافقت با تدوین استانداردهای جدید زعفران در چهلمین اجلاس کدکس مواد غذایی، این دو فرآورده ایرانی از این پس بیشتر به جهانیان معرفی خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و ارتباطات بین‌الملل سازمان ملی استاندارد ایران؛ در دومین روز از نشست چهلمین اجلاس کمیسیون کدکس مواد غذایی در ژنو،  ارتقای استاندارد منطقه ای دوغ از مرحله ۵ به مرحله ۸ استانداردسازی کدکس پذیرفته شد.

از فعالیت کمیته متناظر دوغ بیش از ۸ سال می گذرد و این استاندارد پیش از این در نهمین اجلاسیه کمیسیون منطقه ای برای خاور نزدیک بررسی شده بود و در اجلاس فعلی مصوب شد.

تصویب این استاندارد سهم بسزایی در تسهیل تجارت منطقه ای و بین المللی این فراورده و همچنین شناخت دوغ به عنوان نوشیدنی انحصاری ایران خواهد داشت.

از دیگر موارد مصوب در چهلمین اجلاسیه کدکس، پذیرش تدوین استاندارد زعفران به عنوان موضوع جدید  در این اجلاس بود.

این درخواست را جمهوری اسلامی ایران در سومین کمیته کدکس ادویه و گیاهان مورد مصرف در آشپزی مطرح کرده بود و در اجلاسیه چهلم کدکس، تدوین استاندارد جدید این محصول با همکاری کشور هندوستان مصوب شد.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در راس هیئتی از کارشناسان این سازمان برای دفاع از جایگاه و شخصیت علمی و حقوقی ایران در استانداردهای مواد غذایی در چهلمین اجلاسیه کدکس غذایی که در ژنو سوییس در حال برگزاری است شرکت کرده‌اند.

 

free joomla templatesjoomla templates