گناباد بعدازمشهد بیشترین واحدوظرفیت فرآوری زعفران را دارا می‌باشد

 حوزه امور اقتصادی استانداری افزود: پروانه های بهره برداری بسته بندی زعفران در سطح استان  114 فقره با ظرفیت 235 تن در سال است.

 

رسولیان گفت:مشهد  با 34 واحد، گناباد با  15 واحد، کاشمر با  11 واحد و تربت حیدریه  با  10 واحد شهرستان هایی هستند که  که بیشترین ظرفیت را در این خصوص دارند.  

 

  او افزود:در سال 96 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغ 29 هزار میلیون ریال معرفی شده اند که در مرحله بررسی و عقد قرارداد با بانک است.

 

.سرپرست حوزه امور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداریخراسان رضوی گفت درسال 1395 براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حدود 203 تن زعفران  به ارزش 286 میلیون دلار صادر شده است.

@gsaffron

اختصاص یارانه به زعفران کاران تا راه اندازی صندوق کالایی زعفران

 

در میزگرد تخصصی بررسی بازار زعفران مطرح شد:از اختصاص یارانه به زعفران کاران تا راه اندازی صندوق کالایی زعفران

 

در میزگرد تخصصی بررسی بازار زعفران که هفته قبل در حاشیه نمایشگاه بورس مشهد برگزار شد، مجری طرح گیاهان دارویی جهاد کشاورزی از برنامه ای اساسی برای زعفران خبر داد که طبق آن از زعفران کاران حمایت و بخشی از یارانه به تقویت آنها اختصاص خواهدیافت. وی گفت: امسال برنامه اساسی داریم که کشاورزان قوی تر شده و بخشی از یارانه ها را به قوی تر شدن کشاورزان اختصاص دهیم. مسئولان بورس کالا نیز از راه اندازی صندوق کالایی زعفران در آینده نزدیک خبر دادند

 

تحلیل بازار زعفران درپایان سال

 

اهالی بازار و نمودارها درباره قیمت زعفران در اسفند و نوروز چه می گویند؛ کاهش یا جهش؟

روایت های مختلف از عرضه زعفران در ایام پایان سال و نوروز و تاثیر آن بر قیمت...

 قیمت زعفران در نوروز؛ کاهش یا جهش

بازار زعفران بعد از افت و خیزهای فراوان پاییز، زمستان آرامی را پشت سر گذاشته است و هم اکنون نیز در محدوده تعادلی خود به سر میبرد، اما فعالان بازار، مخصوصا اهالی بازار سرمایه، منتظرند تا نشانه هایی برای تحولات تازه بیابند و روندهای پیش رو را پیش بینی کنند. یکی از مهمترین رخدادهای پیش رو، ایام پایان سال و نوروز است که طبق نظر برخی از اهالی بازار، با افت عرضه زعفران های خانگی در این ایام، قیمت ها رشد میکند اما برخی دیگر نظر متفاوتی دارند.

 

دو نظر ظاهرا متفاوت درباره قیمت زعفران در روزهای پایانی سال

 

به گزارش دنیای زعفران، غلامرضا میری از فعالان با سابقه صنعت زعفران و رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران چندی پیش در این رابطه، با بیان اینکه معمولا هر سال در چنین مقطعی با افزایش قیمت طلای سرخ مواجه هستیم، گفته بود: چرا که کشاورزان از ۲۵ اسفند تا بیستم فروردین‌ماه محصول خود را به بازار عرضه نمی‌کنند و از سوی دیگر تقاضا برای زعفران نیز وجود دارد و در نتیجه این محصول گران می‌شود.

 

اما اخیرا حسینی، دیگر فعال باسابقه این صنعت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان نظر متفاوتی را ابراز و گفت: با توجه به آنکه میزان عرضه نسبت به تقاضا در ایام پایانی سال از سوی کشاورزان افزایش می یابد، از این رو نوسان چندانی در بازار شب عید متصور نمی شویم.

 

جمع دو نظر؛ یک افت و بعد یک جهش

البته جمع این دو نظر این است که باید روزهای پایانی سال را از ایام تعطیلات متمایز بدانیم. طی روزهای آتی تا اواخر اسفند، کشاورزان برای تامین نقدینگی خریدهای نوروزی زعفران انبارشده خود را روانه بازار می کنند و بعد از آن، دیگر نیازی به این موضوع احساس نخواهند کرد. از سوی دیگر تعطیلی بازارها در ایام نوروز (در کنار فعالیت بازارهای خارجی و صادرات) می تواند باعث افزایش تقاضا و رشد قیمت ها در فروردین سال بعد شود

آمارها چه می گویند؟

 

سال گذشته در روزهای پایانی سال وضعیت زعفران خوب نبود و قیمت ها در کف چندساله قرار داشتند. اما در سال های دورتر، معمولا قیمت در پاییز و اوایل زمستان کف می ساختند و در اواخر زمستان ماه های ابتدایی سال بعد  رشد می کردند. به عنوان نمونه نمودارهای تغییرات قیمت در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ( که مشابه امسال جهش ارزی هم داشتیم)  نشان می دهد که قیمت ها در ایام اسفند و نوروز عمدتا صعودی بوده است

منبع : دنیای زعفران

 کشف 31 کیسه ی زعفران قاچاق در گمرکات ایلام 

 

اکوفارس: سرپرست گمرکات ایلام گفت: پرسنل گمرکات ایلام مستقر در مرز مهران موفق شدند مقدار 31 کیسه زعفران قاچاق به وزن 20 کیلو و 880 گرم به ارزش تقریبی 2میلیارد و 239 میلیون و 304 هزار و 832 ریال را کشف کند

وی افزود: ماموران گمرک با استفاده از دقت، دانش، نظارت و همچنین بهره گیری از سامانه جامع امور گمرکی در کوتاه ترین زمان ممکن موفق به کشف محموله قاچاق زعفران که خلاف واقع اظهار شده بود، شد

 

 

 

زعفران گناباد ثبت جهانی شد 

 

،فائو اعلام كرد استاندارد بالا، بهره  گيري از سيستم ابياري قنات، نقش مهم ان در تامين امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي كشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي از جمله مواردي است كه زعفران ايران را در زمره ميراث كشاورزي مهم جهاني قرار داده است.

يوشي هيد اندو، رئيس هماهنگ كننده نظام ميراث كشاورزي فائو در گفتگوي اختصاصي با خبرئگارخبرگزاري صدا و سيما در رم گفت: مايلم به ملت ايران، براي ثبت نظام توليد زعفران اين كشور به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني در سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد تبريك عرض كنم.وي افزود: اين يك پيروزي بزرگ براي كشاورزان ايراني است كه در توليد اين محصول سابقه اي طولاني دارند و توانسته اند با هوش و زكاوت و حفظ نظام كاشت زعفران از طريق قنات اين محصول را به خوبي و با كيفيت بسيار بالا توليد كنند.

 

محمد حسين عمادي، نماينده دائم ايران در فائو نيز ثبت جهاني زعفران ايران را دستاورد بزرگ ديگري براي كشورمان خواند.

 

وي گفت:ثبت زعفران ايران به عنوان يك سيستم پايدار توليد در فائو يك امتياز بسيار بزرگ  براي صنعت زعفران و بخش كشاورزي در ايران است.

 

اولين اهميت  اين قضيه، اعتبار بخشيدن به زعفران  ايران به عنوان بزرگترين توليد كننده زعفران در جهان است.

 

دومين اهميت، افزايش ارزش افزوده زعفران ايران است به دليل ابنكه  توسط سازمان هاي بين المللي شناخته شده و اعتبار بيشتري به آن  داده مي شود كه طبعا سود اصلي آن به كشاورزان و توليد كنندگان خواهد رسيد.

 

عمادي در ادامه افزود: سومين  اهميت، افزايش كمك هاي بين المللي كارشناسي سازمان هاي بين المللي  بخصوص فائو با ايران است كه از اين طريق ما مي توانيم  سيستم پايدار توليد كنوني زعفران ايران را تقويت و توليد و بهره وري را افزايش دهيم و پايداري سيستم توليدي زعفران در ايران را بتوانيم افزيش دهيم

در گزارش فائو امده است: زعفران گناباد  به عنوان يكي از محصولات شاخص جغرافيايي كشور ايران به شمار مي آيد. سهم و رتبه توليد و صادرات ايران در اين زمينه خود شاهدي بر اين مدعاست كه اين كشور به عنوان اولين توليد كننده  و ازنظر كيفيت در بين ساير كشورهاي مطرح درجهان منحصر به فرد است. 

فائو تاكيد كرد استان خراسان بزرگترين توليد كننده زعفران جهان است.

@gsaffron

free joomla templatesjoomla templates