زعفران در40روز گدشته 2میلیون تومتن گران شده

رییس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران خراسان رضوی گفت: طی ۴۰روز گذشته هر روز ۵۰۰هزار ریال به قیمت هر کیلو گرم زعفران در بازار مشهد افزوده شده است.

به گزارش «خبرآنلاین» از خراسان رضوی؛ «غلامرضا میری» افزود: در ۲۰فروردین ماه امسال قیمت زعفران ۴۰درصد افزایش یافت و پس از آن قیمت این محصول در بازار مشهد هر روز بالاتر رفت به طوری که طی ۴۰روز گذشته ۲۰میلیون ریال به نرخ هر کیلو زعفران افزوده شده است.
وی به «ایرنا» اظهار کرد: کاهش بی سابقه تولید و افزایش صادرات زعفران استان در سال گذشته موجب ایجاد قیمت کاذب برای این محصول در بازار مشهد شده است.
وی گفت: پارسال حدود ۱۷۱تن زعفران در استان خراسان رضوی تولید شد که نسبت به سال قبل از آن حدود ۳۰درصد کاهش داشت.
میری افزود: از سوی دیگر براساس برآوردهای انجام شده امسال نیز تولید زعفران در این استان نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت.
وی با بیان اینکه فروردین ماه امسال ۱۱تن صادرات زعفران از خراسان رضوی ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته است گفت: در سال گذشته حدود ۱۴۸ تن و در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۱۷ تن زعفران از خراسان رضوی به خارج از کشور صادر شد که نشان دهنده افزایش صادرات این محصول از این استان است.
میری افزود: اکنون که به فاصله ۴۰روز قیمت هر کیلو زعفران در بازار مشهد ۲۰میلیون ریال افزایش یافته است صادرکننده قادر نیست تامین کننده خواست مشتری در بازارهای خارجی باشد، لذا این محصول بازار خود را از دست می‌دهد.

free joomla templatesjoomla templates