شرایط بازار زعفران

بازار زعفران در روزهای اخیر با شرایط نامتوازنی روبه‌رو شده است. از یکسو قیمت‌ها در بازار آتی در یک مسیر کاهشی جدی قرار داشته و از سوی دیگر قیمت‌ها در بازار گواهی زعفران یعنی کالای موجود در انبارها هم با همین شرایط و کاهش نرخ به‌صورت نسبی نوسان کرده است. بازار در مسیر یک افت مستمر نرخ قرار گرفته است و تداوم این شرایط به معنی نگرانی‌هایی است که بعضا به تمامی ارکان بازار باز‌می‌گردد.

 

به‌عنوان یک نمونه مشخص بهای هر گرم زعفران آتی برای سررسید دی‌ماه تا نزدیکی ۲۴ هزار تومان هم در ابتدای مهرماه رسیده بود؛ ولی همین  زعفران روز گذشته در رقمی نزدیک به ۱۴ هزار و ۶۰۰۰ تومان در هرگرم هم مورد معامله قرار گرفت. با فرض احتساب ابزارهای اهرمی در این معاملات، وضعیت معامله‌گران در این حوزه چندان هم جذاب نیست. البته رسیدن قیمت‌های آتی به نرخ‌های نقدی در زمان سررسید یک واقعیت فنی برای بازارهای آتی است؛ ولی هنوز تا زمان سررسید این کالا چند هفته زمان باقی مانده است و اگر این روال عمومی به همین منوال به پیش برود و البته رشد نرخ مهمی در  بازار نقدی و گواهی سپرده کالایی زعفران را شاهد نباشیم به احتمال قوی فعالان این بازار و دقیق‌تر خریداران (از مهرماه) تنها زیان را برای خود به همراه آورده‌اند. این نگرانی را باید جدی گرفت؛ زیرا مشکلات احتمالی در بازار آتی در نهایت بازار نقدی و معاملات فیزیکی را هم در بر می‌گیرد.

 

دیروز تا اواسط بازار شاهد افت جدی قیمت‌ها بودیم که به نگرانی‌ها دامن زد. ساده‌ترین دلیل برای ترسیم علت این افت نرخ را می‌توان در نوسان قیمت دلار در روزهای  اخیر به شمار آورد یعنی با جرقه‌های دلاری، بهای زعفران آتی و نقدی هم افزایشی شد و بالعکس با کاهش نرخ دلار شاهد افت قیمت ‌زعفران بودیم. این وضعیت در حالی رخ داد که بهای آتی زعفران برای سررسید دی‌ماه با تجربه ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی در هرگرم به کمترین رقم از اواخر مردادماه تاکنون رسیده است که نشان می‌دهد بدبینی‌های بسیاری در این بازار ریشه دوانده است. البته این موارد در حالی خودنمایی می‌کند که بهای هر گرم زعفران سپرده کالایی برای تحویل تا بهمن‌ماه بین ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در هرگرم در حال نوسان است یعنی آتی دی‌ماه به شدت به گواهی بهمن ماه نزدیک شده است و اگر این روند کاهشی در بازار آتی ادامه داشته باشد قیمت‌ها باز هم به یکدیگر نزدیک‌تر خواهد شد. این در حالی است که قیمت‌های گواهی سپرده نیز کاهشی است و برای زعفران نگین گواهی بهمن‌ماه این نرخ حتی تا ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در هرگرم هم بالا رفته بود ولی هم‌اینک نزدیک به قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

 

نوسانات در دو ابزار زعفرانی

 

موارد فوق ناخودآگاه پیچیدگی‌هایی را برای بازار آتی زعفران ایجاد می‌کند، آن‌هم در شرایطی که نابسامانی قیمتی در این بازارها وجود دارد. به‌عنوان یک نمونه مشخص در بازار گواهی سپرده کالایی زعفران با نماد زعف۹۷۰۸پ۰۸ کمتر از ۸ هزار تومان، نماد زعف۹۷۰۸پ۰۵ بیش از ۸ هزار تومان،ولی نماد زعف۹۷۱۱پ۰۵ نزدیک به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. همین اختلاف قیمتی به اندازه کافی برای بازار پیچیده‌ است؛ اگرچه دلایل فنی واضحی دارد. در دو نماد ذکر شده اول موعد سررسید فرارسیده و صاحبان کالا باید محموله‌های خود را خارج کرده و به فروش برسانند. این کالاها مدتی است که در انبارها وجود دارند و هم‌اکنون از پتانسیل انبارداری همچون گذشته برخوردار نیستند. این در حالی بود که سررسید آبان‌ماه هم به همین سرنوشت دچار شد یعنی با قیمت‌هایی کمتر از ۹هزار تومان سررسید شدن و موعد تحویل آن فرارسید. این در حالی بود که همین سررس…

free joomla templatesjoomla templates