تاثیرات زعفران بر فشار خون

 

 

 

 

 

بسیار نادر است که در ایران کسی نداند زعفران چیست , البته شاید بسیاری از افراد این سخن را به دلیلی بدانند که  زیاد است و به حتم جزو ادویه جات مجلل به شمار می رود اما دقیقا مشکل همین جاست که بسیاری از افراد با اینکه می دانند زعفران چیست و حتی بسیاری از افراد جزو لیست خرید خود دارند اما تنها می دانند که این ادویه است نه گیاهی عجیب و خارق العاده.

اما امروز در سدد هستیم تا به شما بگوییم زعفران تنها برای ته دیگ زعفرانی و یا رنگ خوراکی آن نیست و حتی تنها برای در دست صادرکنندگان نیز نیست. زعفران دارای خاصیت های بسیاری زیادی است بهتر است بگوییم زعفران یکی از مواد خاص در دنیاست که خاصیت زیادی نیز دارد. یکی از خاصیت هایی که امروز در مورد زعفران نشر می دهیم تاثیرات زعفران بر فشار خون افراد مختلف می باشد.

مواد موجود در زعفران به چندین دسته تقسیم می گردد که پیش تر در پست های دیگر در وبسایت به طور کامل در مورد مواد موجود در این گیاه سخن گفته ایم. اما دو ماده بسیار غنی در زعفران سافرانال و کرسین موجود در آن می باشد که به زبان عامیانه میزان کروسین موجود در زعفران باعث رنگدهندگی و میزان سافرانال موجود در زعفران باعث عطر آن می شود. اما اگر کمی به عمق این گیاه برویم و از دید تجمل گرایی کمتری به این موضوع بنگریم , این مواد نیز دارای خاصیت های عجیب خواهند بود. طبق تحقیق محققان دانشکده پزشکی فردوسی مشهد در تحقیقات خود موفق به شناسایی تاثیرات زعفران بر فشار خون گشته و دلیل اصلی این موضوع را میزان کروسین و سافرانال داخل زعفران دانسته است.

در این مطالعه که اعضای هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی مشهد بر روی چندین موش آزمایشگاهی مقداری از دوز های مختلف کروسین و سافرانال موجود در زعفران را به صورت وریدی تزریق کرده اند در تمامی موارد تمام موش های مبتلا به بیماری فشار خون و همینطور موش های دارای فشار عادی بسته به میزان دوز دارو کاهش فشار خون داشته و این میزان تا مدتی تداوم پیدا کرده است.

در تحقیق به عمل آمده میزان اثر بخشی سافرانال که خود یکی از ترکیبات اصلی  می باشد بیشتر از میزان کروسین بوده و اثر مداوم تری در امر کاهش فشار خون داشته است. امیدواریم فروشندگان زعفران با تامین کیفیت زعفران مرغوب زمینه ای برای  و همینطور آشنایی بیشتر مردم ایران با این گیاه پر خاصیت شوند.

 

free joomla templatesjoomla templates