زعفران سرخ فام شرق

پيش بيني بازار زعفران در پايان سال

 

هر ساله با توجه نزديك شدن عيد نوروز بازار زعفران  در داخل كشور دستخوش تغييراتي خواهد شد كه سود جويان و سوداگران اين عرصه از نا آگاهي كشاورز و مصرف كننده استفاده كرده و سود كلاني را نصيب خود مي كنند.

لذا ما با توجه به أصول اخلاقي و كاري خود هميشه در جهت ارتقا سطح اطلاعات كشاورز و مصرف كننده كوشيده ايم تا در بازاري سالم به رقابت بپردازديم

واقعيت امر اين است كه در بهمن ماه كشاورزان با توجه به نياز مالي جهت رتق و فتق امورات شب عيد بالاجبار حجم قابل توجهي از زعفران را وارد بازار مي كنند كه اين خود باعث مي شود طبق اصل عدم توازن عرضه تقاضا قيمت ها پايين بيايد

ولي متاسفانه در روز هاي پاياني سال به علت بالا رفتن شديد مصرف زعفران در ايران و عدم نياز مالي كشاورز قيمت ها به طرز چشم گيري افزايش پيدا مي كند.

و اما امسال چه خواهد شد:

با توجه به نوسانات ارزي شديد و ايجاد اشتياق شديد كشاورزان جهت عرضه در همان اوايل فصل برداشت ( آذر و دي )و شدت قاچاق ، در بهمن ماه هم به عرضه مناسب صورت نگرفت لذا پيش بيني ميشود در روزهاي پاياني سال با كمبود مواجه شده و قيمت ها با نمودار صعودي به شدت بالا رود...

 

 

با احترام رياست هيّئت مديره شركت بامداد نگين پاسارگاد

شرایط بازار زعفران

بازار زعفران در روزهای اخیر با شرایط نامتوازنی روبه‌رو شده است. از یکسو قیمت‌ها در بازار آتی در یک مسیر کاهشی جدی قرار داشته و از سوی دیگر قیمت‌ها در بازار گواهی زعفران یعنی کالای موجود در انبارها هم با همین شرایط و کاهش نرخ به‌صورت نسبی نوسان کرده است. بازار در مسیر یک افت مستمر نرخ قرار گرفته است و تداوم این شرایط به معنی نگرانی‌هایی است که بعضا به تمامی ارکان بازار باز‌می‌گردد.

 

به‌عنوان یک نمونه مشخص بهای هر گرم زعفران آتی برای سررسید دی‌ماه تا نزدیکی ۲۴ هزار تومان هم در ابتدای مهرماه رسیده بود؛ ولی همین  زعفران روز گذشته در رقمی نزدیک به ۱۴ هزار و ۶۰۰۰ تومان در هرگرم هم مورد معامله قرار گرفت. با فرض احتساب ابزارهای اهرمی در این معاملات، وضعیت معامله‌گران در این حوزه چندان هم جذاب نیست. البته رسیدن قیمت‌های آتی به نرخ‌های نقدی در زمان سررسید یک واقعیت فنی برای بازارهای آتی است؛ ولی هنوز تا زمان سررسید این کالا چند هفته زمان باقی مانده است و اگر این روال عمومی به همین منوال به پیش برود و البته رشد نرخ مهمی در  بازار نقدی و گواهی سپرده کالایی زعفران را شاهد نباشیم به احتمال قوی فعالان این بازار و دقیق‌تر خریداران (از مهرماه) تنها زیان را برای خود به همراه آورده‌اند. این نگرانی را باید جدی گرفت؛ زیرا مشکلات احتمالی در بازار آتی در نهایت بازار نقدی و معاملات فیزیکی را هم در بر می‌گیرد.

 

دیروز تا اواسط بازار شاهد افت جدی قیمت‌ها بودیم که به نگرانی‌ها دامن زد. ساده‌ترین دلیل برای ترسیم علت این افت نرخ را می‌توان در نوسان قیمت دلار در روزهای  اخیر به شمار آورد یعنی با جرقه‌های دلاری، بهای زعفران آتی و نقدی هم افزایشی شد و بالعکس با کاهش نرخ دلار شاهد افت قیمت ‌زعفران بودیم. این وضعیت در حالی رخ داد که بهای آتی زعفران برای سررسید دی‌ماه با تجربه ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی در هرگرم به کمترین رقم از اواخر مردادماه تاکنون رسیده است که نشان می‌دهد بدبینی‌های بسیاری در این بازار ریشه دوانده است. البته این موارد در حالی خودنمایی می‌کند که بهای هر گرم زعفران سپرده کالایی برای تحویل تا بهمن‌ماه بین ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در هرگرم در حال نوسان است یعنی آتی دی‌ماه به شدت به گواهی بهمن ماه نزدیک شده است و اگر این روند کاهشی در بازار آتی ادامه داشته باشد قیمت‌ها باز هم به یکدیگر نزدیک‌تر خواهد شد. این در حالی است که قیمت‌های گواهی سپرده نیز کاهشی است و برای زعفران نگین گواهی بهمن‌ماه این نرخ حتی تا ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در هرگرم هم بالا رفته بود ولی هم‌اینک نزدیک به قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

 

نوسانات در دو ابزار زعفرانی

 

موارد فوق ناخودآگاه پیچیدگی‌هایی را برای بازار آتی زعفران ایجاد می‌کند، آن‌هم در شرایطی که نابسامانی قیمتی در این بازارها وجود دارد. به‌عنوان یک نمونه مشخص در بازار گواهی سپرده کالایی زعفران با نماد زعف۹۷۰۸پ۰۸ کمتر از ۸ هزار تومان، نماد زعف۹۷۰۸پ۰۵ بیش از ۸ هزار تومان،ولی نماد زعف۹۷۱۱پ۰۵ نزدیک به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. همین اختلاف قیمتی به اندازه کافی برای بازار پیچیده‌ است؛ اگرچه دلایل فنی واضحی دارد. در دو نماد ذکر شده اول موعد سررسید فرارسیده و صاحبان کالا باید محموله‌های خود را خارج کرده و به فروش برسانند. این کالاها مدتی است که در انبارها وجود دارند و هم‌اکنون از پتانسیل انبارداری همچون گذشته برخوردار نیستند. این در حالی بود که سررسید آبان‌ماه هم به همین سرنوشت دچار شد یعنی با قیمت‌هایی کمتر از ۹هزار تومان سررسید شدن و موعد تحویل آن فرارسید. این در حالی بود که همین سررس…

عوامل موثر بر قیمت زعفران 

عوامل موثر بر قیمت زعفران 

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان بوده و علاوه بر آن بخش عمده محصول زعفران ایران صادر میگردد. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع مهمترین عوامل موثر بر قیمت زعفران را می‌توان به ترتیب زیر دسته بندی نمود:

- نوسانات نرخ ارز

- تقاضای جهانی و داخلی زعفران

- عرضه زعفران

- قوانین و مقررات

- تعرفه های گمرکی کشورهای وارد کننده زعفران

- میزان عرضه کشورهای رقیب در بازار

 

کانال زعفران، طلای سرخ فام 

@gsaffron

معامله593 کیلوگرم زعفران در بورس کالای ایران

گزارش خبر گزاری صدا و سیما،مرکز خراسان رضوی، مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: بر اساس توافقمعامله593 کیلوگرم زعفران در بورس کالای ایران صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی، طرح خرید توافقی زعفران تا پنجم بهمن امسال تمدید شد که این امر سبب میشودحجم معاملات زعفران در بورس کالا از این میزان نیز فراتر رود.

حامد سلطانی نژاد گفت: از 593 کیلوگرم زعفران معامله شده در بازار بورس، 197.55کیلوگرم در قالب اجرای سیاست خرید توافقی انجام شد که 60 کیلوگرم به شیوه قطعی و به روش فیزیکی و بقیه در قالب گواهی سپرده کالایی در بستر بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت.

او افزود: در مجموع 254 کشاورز تاکنون محصول زعفران خود را به انبارهای پذیرش شده بورس کالا تحویل داده اند و گواهی سپرده کالایی برای آنها صادر شده است و حجم بیشتری از محصول نیزتوسط کشاورزان به انبارها تحویل شده و در مرحله ثبت است.

سلطانی نژاد با تاکید بر اینکه سیاست های حمایتی دولت از محصولات کشاورزی از سال 94 برای دو محصول جو و ذرت در قالب قیمت تضمینی در بستر بورس آغاز شد، گفت: براساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، باید از صادرات پنج محصول پسته، زعفران، خرما، کشمش و سیب از بستر بورس کالا حمایت شود و خرید توافقی زعفران نوع دیگری از سیاست های حمایتی دولت از زعفرانکاران است.

بر اساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی، قیمت های توافقی مصوب زعفران ممتاز رشته ای بریده به ازای هر کیلوگرم 54 میلیون ریال، قیمت زعفران رشته ای بریده ممتاز هر کیلوگرم 51 میلیون ریال و قیمت توافقی مصوب برای زعفران رشته ای درجه یک هر کیلوگرم به قیمت 48 میلیون ریال است و در نهایت قیمت مصوب توافقی زعفران رشته ای درجه دو نیز به ازای هر کیلوگرم 43 میلیون ریال تعیین شده است.

free joomla templatesjoomla templates